Прилбичі
Церква Собору Пр. Богородиці 1741, 1990
Церква на карті.  Фото 14. 03. 2007.
Деякі шематизми (довідкові церковні видання - моя прим.) 1934, 1938 рр. подають дату створення теперішньої церкви - 1654 р. Така ж дата була нанесена колись і кимось фарбою над південними дверима церкви. Фактично вона збудована у 1741 році коштом Атанасія Шептицького, дідича села, перемиського єпископа.

Ознакою того, що церква збудована коштом єпископа є архиєрейська митра над царськими вратами і герби на колонах жертовника. Церква, за переказами, стоїть на місці давнього кладовища. У церкві 11 вересня 1892 року о. Андрей Шептицький відслужив першу Службу Божу. Церква з 1951 р. до сер. 1960-х рр. залишилася без священика.

У 1989-1990 рр. (за іншими даними - на початку 1980-х рр.) за словами о. Андрія Стадницького, церкву розібрали за одну ніч та побудували нову, хоча з відносним збереженням форми. За іншими даними ремонт церкви з перебудовою бабинця тривав декілька років. Під час ремонту зовнішні стіни покрили плоским шифером!

Після міжконфесійного поділу у Прилбичах на поч. 1990-х рр. (?) новостворена православна громада не погодилася на почергове богослужіння в церкві з громадою УГКЦ, тому остання вирішила збудувати церкву-музей Митрополита Андрея Шептицького. Церква в користуванні громади УПЦ КП. Пам'ятка архітектури національного значення.

Стоїть на рівній ділянці в центрі села, за 120 м. на захід від дороги до села Мужиловичі. Це - видовжена в плані тризрубна одноверха будівля розмірами 21,1 м. х 11,4 м. До вівтаря гранчастої форми з півночі прибудована ризниця, а до квадратової в плані нави з заходу прилягає ширший прямокутний бабинець. Церкву оточує піддашшя. Стіни будівлі повністю тиньковані.

Бічний вхід - з півдня до нави. Її на низькому світловому восьмерику вкриває шоломова баня, увінчана ліхтарем і маківкою. Гребені п'ятисхилого даху вівтаря і двосхилого бабинця вінчають більші ліхтарі з маківками. Цікавий і іконостас - царські врата і намісний ряд різьблені - решта, стінопис на східній стіні нави, поновлений в 1930-х рр. малярем Олександром Харківом.

Старовинний іконостас з церкви винесли. Довгий час він лежав у дзвіниці, поруч з храмом. Після уваги з боку дослідників іконостас, в якому не збереглося усіх ікон, перенесли до збудованої 2000-го року каплички поряд з церквою. На південний захід від церкви розташована дерев`яна триярусна квадратова в плані дзвіниця XVIII ст. розмірами 5,4 м. х 5,4 м., вкрата пірамідальним дахом.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.
Р. Кураш, В.Слободян, І.Чорновол "Каталог пам'яток історії та культури Яворівського району Львівської обл.". Дрогобич-2003.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Яворівський
район
___

Львівська
область
___

Вигляд церкви у 1980-х роках. Фото з "Памятники градостраительства и архитектуры..."
Ймовірно, 1930-і роки.  Фото з www.prylbychi-ugcc.at.ua
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор