Кам'янобрід
Церква Успіння Пр. Богородиці 1654
Церква на карті.  Фото 30. 09. 2006.
Перша згадка про церкву у 1578 р. Відомо, що у 1649 році в селі вже існувала церква. Правда, за дату будівництва існуючої церкви приймають 1654 рік. В кінці XVIII ст. вона вважалася дочірньою до села Добростани. В акті огляду дочірньої церкви Успення Богородиці у квітні 1805 року зазначено, що вона була стара, збудована з різаного липового дерева, вкрита гонтом і оцінена всього на 25 зр (зр - золотий ринський- грошова одиниця в Галичині у 1772-1896 рр. - моя прим.).

У церковній довідці 1894 року було зазначено, що церкві потрібно замінити підвалини (дубові). У 1839 р. проведено грунтовний ремонт будівлі та прибудовано до нави бокові рамена. В 1930 році тодішній о. Ю.Малий писав до консисторії, що самому йому було важко справитися з великою парафією і тому в Каменоброді богослуження відбувалися тільки раз в місяць.

Під час ремонту 1970-х рр. дахи і стіни надопасання покрито цинкованою бляхою. Церква в користуванні громади УПЦ КП. Не діюча.

Розташовується на пагорбі північно східної околиці Кам'яноброду, біля нового мурованого храму. Хрещата в плані, одноверха, розмірами 12,8 м. х 11,8 м. До квадратової нави зі сходу прилягає вужчий квадратовий вівтар з прибудованою з півночі ризницею, з заходу - вужчий бабинець, а з півночі і півдня - рівноширокі квадратові бічні рамена.

Церкву оточує піддашшя, яке при вівтарі і бабинці опирається на випусти вінців зрубів, а при бічних раменах - на приставні кронштейни. Під опасанням стіни шальовані вертикально дошками, над опасанням - оббиті бляхою. Низький восьмерик середхрестя нави вкритий восьмибічним наметовим верхом, увінчаним маківкою на ліхтарі.

Вівтар, бабинець і бічні рамена вкриті трисхилими дахами. За неперевіреними даними після освячення новозбудованого храму інтер'єр старої церкви перетворили на склад. Біля церкви розташована мурована стінна дзвіниця.

ЛІТЕРАТУРА: В. Лаба "Історія села Кам'янобрід від найдавніших часів до 1939 року".

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Яворівський
район
___

Львівська
область
___

Церква в середині 1990-х років.  Фото з власного архіву.
Церква під гонтами. Графіка Романа Петрика з www.rr.lviv.ua
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор