Унятичі
Церква Собору Пр. Богородиці 1938
Церква на карті.   Фото 1.12.2009.
Найдавніші відомості про місцеву церкву походять з 1510 р. Є згадки і про монастир в селі. У XVII ст. на цвинтарі зі смерекового дерева збудували тризрубну, одноверху церкву. Її реставрували у 1705 р., як свідчив напис, вирізьблений на долішньому сволоку, записаний дослідником М. Драганом. Ця церква занепала у 1942 р. У 1925 р. розпочалося будівництво існуючої дерев`яної церкви в центрі села, освяченої у 1938 р. 11.10.2009 відремонтовану церкву освятили.

Святиня розташована на великій ділянці з пологим ухилом, тому безперешкодно сприймається з усіх сторін. Вхід на церковне подвір`я через муровані триаркові ворота. Я був здивований, коли на зовнішній(!) стіні воріт побачив деревяну скриньку для пожертв на огорожу подвір`я. Будівля хрестова у плані, на кам`яному фундаменті, одноверха. Вівтар орієнтований, на мою думку, на південний-схід, гранчастої форми, з високими вікнами, накритий п`ятисхилим дахом з ліхтарем і маківкою.

З півночі та півдня має прибудовані ризниці, покриття яких суміщене з піддашшям, що опоясує церкву. Стіни підопасанням складаються з горизонтальних брусів зрубу, надопасанням (до рівня даху) вертикально шальовані дошками з лиштвами. Головний вхід до бабинця акцентований виступаючим з піддашшя півкруглим дашком на профільованих деревяних стовпах.

Праворуч дверей висить різьблене розп`яття, ліворуч - пам`ятна таблиця: "от. ТЕОДОР НІМИЛОВИЧ (1889-1947) - духовний наставник громади села Унятичі 1928 - 1947 рр. Сподвижник зведення цього храму Собору Присвятої Богородиці освяченого 1938 року. Впав жертвою разом з дружиною Ольгою за віру і церкву Христову 24 жовтня 1947 року. Вічная пам`ять. Встановлено і освячено 28.10.2007 р.". Також існує бічний вхід у західній стіні південного крила нави. Вікна у західній стіні бабинця і в раменах нави розташовані попарно. Середхрестя нави на світловому восьмерику завершує велика баня цибулястої форми з ліхтарем і маківкою.

Гребені решти дахів також увінчані ліхтарями з маківками. Покриття бані не просто синього кольору - на ньому видно жовті зірки. На захід від храму стоїть велика дерев`яна двоярусна дзвінниця, має підсябиття на верхньому ярусі, накрита пірамідальним дахом з маківкою. Поряд знаходиться маленька дерев`яна капличка. Поблизу неї поставили з дерева символічну криницю, очевидно, для освячення води. Як бачите, дахи цих об`єктів також перекрили новою бляхою.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Дрогобицький
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Биків
Бистриця
Бистриця-Гірська
Борислав (ц. св. Івана)
Борислав (ц. св. Миколи)
Борислав (ц. Покрова)
Брониця (ц. св. Василя)
Брониця (ц. св.арх.Михайла)
Верхні Гаї
Верхній Дорожів (ц. Вознесен.)
Верхній Дорожів (ц. св. Івана)
Верхній Дорожів (ц. Преобр.)
Верхній Дорожів (ц. св. Юрія)
Волоща
Воля Якубова
Вороблевичі
Глинне
Городківка
Грушів (ц. Пр. Богородиці)
Грушів (ц. Прсв. Тройці)
Далява
Добрівляни
Довге
Довге-Гірське (ц. Введення)
Довге-Гірське (ц. св.Миколи)
Долішній Лужок
Дрогобич (ц. Воздвиження)
Дрогобич (ц. св. Параскеви)
Дрогобич (ц. св. Юра)
Жданівка
Зади
Летня (ц. св. Євстахія)
Летня (ц. Різдва Христового)
Літиня
Майдан
Медвежа
Меденичі
Михайлевичі
Модричі
Мокряни
МонастирДережицький
Монастир-Лішнянський
Нагуєвичі
Нижні Гаї
Новошичі
Ортиничі
Підбуж
Підмонастирок
Попелі (горішня церква)
Попелі (долішня церква)
Почаєвичі
Рибник
Рихтичі
Ріпчиці
Селець
Смільна
Снятинка
Солонське
Станиля
Старе Село
Стебник-Солець
Сторона
Ступниця (ц. Покрова)
Ступниця (ц. св. Юрія)
Унятичі
Уріж (ц. Покрова)
Уріж (ц. Прсв. Тройці)
Ясениця-Сільна