Острожець
Церква Св. Параскеви 1899
Церква на карті.  Фото 29. 04. 2013
Вперше місцева церква згадується у документі 1483 року. Попередня дерев`яна будівля була зведена у 1714 році. Очевидно, саме вона під титулом Матері Божої згадується в архівних документах від 1883 р. За свідченнями старожилів, це була невелика дерев'яна каплиця, що знаходилася приблизно за 70 метрів на південний-схід від існуючої церкви. З південної сторони біля каплиці був розташований маленький цвинтар (зараз на його місці стоять два хрести, а там де стояла каплиця - житлова будівля).

Оскільки стара каплиця стала замалою для населення села, громада вирішила будувати нову церкву. Для цього двом ініціативним чоловікам видали документи, які засвідчували, що вони збирають кошти на будову церкви. Кажуть, що чоловіки за пожертвами "ходили в Карпати" і аж за рік з грошима повернулися до Острожця. У 1898-1899 рр. побудували нову невелику дерев'яну церкву, яку було освячено 10 листопада на день св.Параскеви. Дахи церкви відразу покрили бляхою, яка, мабуть, збереглася до сьогодні.

Стару дерев'яну каплицю продали або віддали до недалекого села Чижевичі. Невідомо, чи мова про існуючу деревяну церкву в Чижевичах, яку, згідно датування, звели на 25 років раніше, чи перенесена з Острожця каплиця вже не існує. З 1959 по 1989 рр. острожецька церква стояла зачиненою. Мешканці не дозволили влаштувати в ній склад чи архів. Протягом 2010-2012 рр. навколо старої деревяної одноярусної дзвіниці звели нову, також деревяну. Церква у користуванні громади УГКЦ.

Знаходиться у лівій (північній) частині Острожця (якщо їхати з Крукенич), біля цвинтара. Дерев`яна тризрубна одноверха. Складається з ширшої квадратової нави, до якої зі сходу прилягає вужчий гранчастої форми вівтар, а з заходу - квадратовий бабинець. До вівтаря з півночі прибудована ризниця. Наву і бабинець оточує піддашшя, оперте на кронштейни.

Стіни будівлі шальовані вертикально дошками і лиштвами, західна стіна надопасання бабинця оббита бляхою. Крім входу з заходу до бабинця існує бічний з півдня до нави. Низький світловий восьмерик нави вкритий банею, яку вінчає ліхтар з маківкою. На схід від церкви розташована сучасна дерев'яна одноярусна дзвіниця.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Мостиський
район
___

Львівська
область
___

Вигляд в середині 1990-х рр. Стара дзвіниця. Фото з власного архіву.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор