Орихівчик
Церква Св. Дмитра 1775
Церква на карті.   Фото 31.03.2011.
Давнє село і церква, за переказами, були розташовані за рікою над так званою "Безоднею", недалеко від сьогоднішньої церкви села Вербівчик. Ця стара церква під час великої бурі осунулася з гори в "Безодню", і на цьому місці стоїть хрест. Теперішню дерев'яну церкву, за переказами, збудував надвірний майстер панів Собєських, що в недалекому містечку Маркополі мали свій двір.

Датування церкви неоднозначне - інвентар 1846 р. датує її 1738 роком, історик Михайло Драган - 1769 роком, а шематизми - 1775 чи навіть 1790 роками. На початку 1990-х рр. дерев'яну церкву остаточно перекрили бляхою. На північ від старої церкви стоїть нова мурована, освячена 25 серпня 2001 року. Церква в користуванні громади УГКЦ.

Стоїть у центрі села, на пагорбі, оточена цвинтаром. За конструкцією тризрубна, двоверха, з дубових брусів. Складається з квадратової в плані нави та вужчих прямокутних бабинця і вівтаря, до якого з півночі прибудована ризниця. Бабинець оточує опасання, оперте на випусти вінців зрубу і стовпи, яке навколо нави та вівтаря переходить у піддашшя. Стіни підопасання ошальовані "під ялинку", надопасання - оббиті бляхою у 1980-1994 рр. (давніше були кожуховані гонтами), стіни ризниці горизонтально шальовані дошками і лиштвами.

Наву на четверику з одним заломом завершує сліпий восьмерик, накритий низьким наметом з ліхтарем і маківкою. Вівтар накритий пірамідальним дахом з одним заломом. Іконостас бароковий п'ятиярусний з XVIII ст. На північний захід від церкви розташована мурована стінового типу надбрамна дзвіниця, поновлена, як свідчить напис, у 1992 р.

ЛІТЕРАТУРА: В. Вуйцик, С. Івасейко, В. Слободян "Українські церкви Бродівського району". Львів: Місіонер, 2000 р. - 192 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Бродівський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор