Моршин
Церква Покрови Пр. Богородиці 1825
Церква на карті.  Фото 31. 08. 2017, Андрій Сенько.
З історичних документів відомо, що наприкінці XVIII ст. місцева церква повністю була перенесена в сусіднє село Довге. У 1825 році була збудована існуюча дерев`яна церква Покрови Богородиці. Невідомо, чи ця інформація є правильною, бо в церковній анкеті 1901 року о. В.Нижанківський (завідувач парафії) записав, що дерев`яна церква була збудована 1844 року і покрита гонтом. Він зазначив, що церква перебуває в доброму стані, має досить потрібних для богослужіння речей.

Моршинська церква тоді була дочірньою стосовно церкви в с. Довгому. На початку 1930-х рр. в містечку був побудований костьол і це підстебнуло місцевих парафіян до будівництва нової церкви. Стара стояла осторонь і ще могла служити років 20. Варто зазначити, що в 1943 році в Моршині побував митрополит А. Шептицький. Про цей факт свідчить його підпис на "Євангелії". Від 1960-х рр. церква була офіційно зачинена, хоча у ній підпільно проводили богослужіння до 1982 р., коли вхід до святині забили дошками.

У церкві планували відкрити музей. Святиню офіційно відчинили у 1989 р. За 380 метрів на південь від старої церкви ще у 1934 р. почали зводити мурований храм (на сучасній вул. Шевченка), який освятили на Покрову щойно у 1994 р. (тепер в користуванні громади УГКЦ). Після цього дерев'яна церква поступово почала руйнуватися, тому в 2000-х рр. будівлю законсервували, а в 2009-2011 рр. провели реставрацію. Під час робіт по демонтажі старої підлоги церкви, в місці де стояв іконостас, було знайдено пляшку з запискою у якій повідомлялося, що в березні 1972 р. громадянами села Моршин (вказано перелік імен і прізвищ) підлога в церкві була відремонтована. 17 червня 2018 року в церкві відкрили музей Ікон Пресвятої Богородиці. Пам'ятка архітектури місцевого значення. Церква в користуванні громади УПЦ КП.

Розташовується у північній частині Моршина, по вул. Д. Галицького, поруч нового мурованого храму, на схід від дороги до Стрия. Нетипова для нашого краю тризрубна триверха церква. Складається з ширшої квадратової нави, вужчого гранчастого вівтаря, який прилягає зі сходу і вужчого квадратового бабинця з заходу. При північній стіні вівтаря прибудована ризниця, вкрита двосхилим дахом. До бабинця ведуть два входи - від заходу і півдня. Стіни церкви шальовані вертикально дошками і лиштвами.

Бабинець, наву і вівтар завершують восьмерики з одним заломом (над навою восьмерик більший), вкриті наметовими верхами, які вінчають ліхтарі з маківками. Дахи, як і стіни восьмериків були оббиті гумовим шифером. При реставрації верхи церкви були повністю розібрані, і замінені аналогічними, вкритими гонтами. Також замінили пошкоджені бруси у зрубах стін, під церкву підвели кам'яний фундамент. Дерев'яна одноярусна квадратова дзвіниця, вкрита пірамідальним дахом, яка стояла на захід від церкви і перебувала в незадовільному стані, згоріла у 2011 або 2012 р.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Стрийський
район
___

Львівська
область
___

Вигляд до реставрації. Фото 20. 11. 2007.
1970-і роки. Фото В. Каринского (г. Москва)
Фото церкви з 1933 р. Автор - H. Poddebski з www.kresy.pl.
З іншої сторони. 1933 р. Автор - H. Poddebski з www.kresy.pl.
Під час реставрації.  Фото 9. 06. 2013, Ігор Пунда.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Вид на іконостас церкви. Фото 17. 06. 2018 р., Микола Воєвода.