Верхнє Синьовидне
Церква Собору Пр. Богородиці 1943
Церква на карті.  Фото 3. 07. 2012
Церква Собору Пр. Богородиці (св. Юрія) розташована на Золотій горі. Первісно гора служила сигнальним сторожовим пунктом. Потім на ній побудували укріплений Синевідський монастир, у якому зупинявся Данило Галицький. В кінці XVIст. монастир зруйнували поляки. У 1790 р. в північно-східній частині колишнього монастиря була збудована дерев`яна одноверха церква св. Юрія, яка проіснувала до 1939 р.

Цього року через аварійний на той час стан церкви її з наказу староства розібрано, а на її місці у 1939-1943 рр. збудували існуючу сьогодні дерев`яну церкву Собору Пр. Богородиці (св. Юрія), яку освятили 1943 р. Будівництво велося під керівництвом синевідчанина Миколи Барабаша за проектом арх. Євгена Нагірного. Церква була зачинена у 1946 (1948) - 1988 рр. Наступного року повторно освячена на честь Богородиці. У 2005 році до церкви був придбаний престол, який стоїть у центральній частині храму. Він виконаний у готичному стилі.

Святиня розташована на хребті, біля цвинтара. Тризрубна, одноверха, у бойківському стилі. Головна вісь має нетрадиційний напрям північний-схід - південний-захід. Вівтар та бабинець трохи вужчі нави. Будівля оточена широким піддашшям. Входи до церкви від заходу до бабинця та з півдня до нави накриті двосхилими дашками на деревяних стовпах.

Стіни підопасанням складаються з відкритого зрубу, над опасанням - вертикально шальовані дошками з лиштвами (нави - тільки дошками). По останньому ремонті 2006-го року всі вікна замінили пластиковими, дахи перекрили металочерепицею. Наву завершує четверик на два заломи, накритий пірамідальним верхом з маківкою.

У крипті вівтаря поховані два священики: "о. Юліян ЛЕВИНЬСКИЙ (1868 - 1944) парох Синевідська Вижнього з 1918 по 1944 рр. Вічна йому пам'ять. Вдячні парохіяни". Інша таблиця: "Тут спочиває парох села Синевідсько Верхне о. КЛЮФАС Іван (1894 - 1965)". На захід від церкви розташована деревяна двоярусна накрита наметовим дахом дзвіниця ще з 1790 р.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Сколівський
район
___

Львівська
область
___

Вигляд у 1970-х роках.  Фото В. Каринского (г. Москва)
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Фрагмент інтер'єру.  Скріншот з відео 2015 р. з www.youtube.com