Стебник
Церква Св. Пантелеймона 1901
Церква на карті.   Фото 26.11.2009.
Згідно історичних документів про церкву в селі є згадки від 1507 р. В документі 1804 р. названа церквою Втечі до Єгипту Пр. Богородиці. У 1901 р. на місці давнішої зведено існуючу дерев`яну церкву. Святиню видно здалеку, адже стоїть на підвищенні, біля вулиці, поблизу центру села. Крім того в сонячну погоду яскраво-жовтий колір її стін не можливо не зауважити. Оскільки Сілець (Солець) був і є щільно забудований, то навколо церковна територія займає дуже мало місця - поруч стоять житлові будинки. Тепер це район міста Стебника.

Святиня не велика, хрещата у плані, одноверха. Вівтар, як і бокові крила нави, гранчастої форми. До вівтаря з обидвох сторін прибудовані ризниці. Головний вхід у бабинець від заходу накритий двосхилим дашком, який розриває піддашшя, що оточує церкву. На дверях причепили два силуети ангелів, праворуч нагадування забудькуватим парафіянам: "Просимо уважно витирати взуття!". На надпоріжнику цих дверей зберегли і відновили напис: "Сє храмъ Божый совєршенъ во врєма сватаго юбєлєа рокоу 1901". Ліворуч і праворуч на стінах висять образи прикрашені вишитими рушниками.

З півночі та півдня в стінах бокових крил нави також влаштовані двері. Підопасанням стіни складаються з горизонтальних брусів зрубу, решту стін вертикально шальовані дошками. Як видно, їх фарбували по старому покритті - відлущений шар фарби практично всюди трохи псує зовнішній вигляд церкви. Стіни завершує широкий карниз. Середхрестя нави вінчає на світловому восьмерику невелика баня з ліхтарем і маківкою. Гребені решти дахів підкреслюють цибулястої форми маківки на опорах. У південно-східній частині подвір`я стоїть дерев`яна двоярусна дзвіниця, накрита пірамідальним верхом. Уперше побачив, щоб на піддашші дзвіниці були прикріплені водозливи (ринви).

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Дрогобицький
район
___

Львівська
область
___

Вид з південного сходу в середині 1910-х років.  Фото з www.ebay.de.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Биків
Бистриця
Бистриця-Гірська
Борислав (ц. св. Івана)
Борислав (ц. св. Миколи)
Борислав (ц. Покрова)
Брониця (ц. св. Василя)
Брониця (ц. св.арх.Михайла)
Верхні Гаї
Верхній Дорожів (ц. Вознесен.)
Верхній Дорожів (ц. св. Івана)
Верхній Дорожів (ц. Преобр.)
Верхній Дорожів (ц. св. Юрія)
Волоща
Воля Якубова
Вороблевичі
Глинне
Городківка
Грушів (ц. Пр. Богородиці)
Грушів (ц. Прсв. Тройці)
Далява
Добрівляни
Довге
Довге-Гірське (ц. Введення)
Довге-Гірське (ц. св.Миколи)
Долішній Лужок
Дрогобич (ц. Воздвиження)
Дрогобич (ц. св. Параскеви)
Дрогобич (ц. св. Юра)
Жданівка
Зади
Летня (ц. св. Євстахія)
Летня (ц. Різдва Христового)
Літиня
Майдан
Медвежа
Меденичі
Михайлевичі
Модричі
Мокряни
МонастирДережицький
Монастир-Лішнянський
Нагуєвичі
Нижні Гаї
Новошичі
Ортиничі
Підбуж
Підмонастирок
Попелі (горішня церква)
Попелі (долішня церква)
Почаєвичі
Рибник
Рихтичі
Ріпчиці
Селець
Смільна
Снятинка
Солонське
Станиля
Старе Село
Стебник-Солець
Сторона
Ступниця (ц. Покрова)
Ступниця (ц. св. Юрія)
Унятичі
Уріж (ц. Покрова)
Уріж (ц. Прсв. Тройці)
Ясениця-Сільна