Гуманець
Церква Різдва Пр. Богородиці 1948
Церква на карті.  Фото 30. 08. 2012
Першу церкву заснував і надав парохії ерекційну грамоту дідич села Павло Тарло у 1613 році. Нова дерев'яна церква збудована, як подають шематизми ХХ ст., у 1646 році. Візитатор старосільського деканату, який відвідав село 1761 року, в акті візитації відзначив: "Церква стародавня, від кількасот років громадою виставлена...".

Інвентар церкви, складений 1837 року подає дату побудови церкви - 1760 рік, що суперечить акту візитації 1761 року. У 1886 році церкву реставрували. А у 1898 році в ній встановили новий іконостас. У 1908 році громада замовила проєкт нового храму, який виконав будівничий Ян Галата, але до його реалізації не дійшло. Під час воєнних дій у 1944 році церква була знищена пожежею.

У 1946-1948 роках на її місці звели нову дерев'яну церкву. Будував майстер Тлусть зі Старої Соли, а помічниками були місцеві майстри Іван Хула, Микола Пацай, Григорій Васьків, Микола Качмар і коваль Михайло Васьків. Стояла зачиненою з 1956 по 1989 рік. Після відновлення богослужінь громада відремонтувала церкву. "Новий зовнішній ремонт церкви розпочали у 2011 році(?)" - моє доповнення.

Стіни в церкві оббиті картоном і вкриті на початку 1990-х років трафаретним орнаментом і розписом зі сюжетними сценами. Іконостас у 1987-1988 роках виготовили майстри з Самбора. На південний захід від церкви стоїть мурована двоярусна дзвіниця, зведена з білої силікатної цегли на початку 1990-х років.

"Ближче до вівтарної частини церкви є дві могили. На одній з них була вмурована таблиця (по краях сильно замальована вапном), на якій можна прочитати: "Тутъ спочивае ієрей ОЕОФИЛЬ ОРДАСЕВИЧЪ (перед буквою "О" у прізвищі має бути ще одна буква, можливо, "Г" - Гордасевич - прим. Авт.) парохъ Гуменця упокоившийся по 63 лътной жизни дня 11 ноембрія 1871 г. Въчная ему память".

На сусідній могилі металева табличка напіврозбита (я шукав поблизу ін. половину, та, на жаль, не знайшов), лежить внизу пам`ятника. Ось, що на ній видно: "РОЗ... вдова Онуфрія Ку... пароха Райтар... (очевидно, мова про с.Райтаревичі - сьогодні с. Верхівці, Самбірського р-ну - прим. Авт.) упокоилася 15 верес... въ 83 роцъ жиз... Въчная ей пам...".

На ще іншій таблиці могили в першому ряді, незважаючи на забілення вапном і частково покриття мохом, вдалося прочитати: "съященникъ ИОАННЪ ШЕМЕРДЯК настоятель прихода Гуменець *1862 г. - рукоп. (рукоположений (висвячений) - прим. Авт. ) 1889 г. +1928 года. Віъчная єму память" - моє доповнення.

ЛІТЕРАТУРА: Слободян В. "Українське сакральне будівництво Старосамбірського району". - Львів: Камула.-2015. - 424 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
В.Ольхом'як, 2004р., "Українське сакральне будівництво Старосамбірського району", В.Слободян
Старосамбірський
район
___

Львівська
область
___

Вигляд до ремонту.  Фото 5. 10. 2009
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор