Трійця
Церква Прсв. Тройці 1760
Церква на карті.  Фото 26. 05. 2010
Маленьке село на самому півдні Радехівщини має цікаву дерев'яну церкву, яка належить до пам'яток архітектури національного значення. У цей список вона потрапила, очевидно, завдяки іконостасу XVIII ст. та стінопису, виконаному малярем Матвієм Сірським у 1910 році. Цього ж року до вівтаря з півночі прибудовано захристію.

На надпоріжнику західних дверей дверей різьблений напис (переклад з "Інскрипції на дерев'яних церквах" В.Слободян): "Во ім'я Отця і Сина і Святого Духа амінь Збудований цей храм в ім'я Пресвятої Тройці Року Божого 1760 місяця травня дня 11". Після довгих років коли церква не діяла, у 1989 р. її повернули громаді, яка тоді ж виконала зовнішній та внутрішній ремонти.

Церква стоїть, без перебільшення, у незвичному але гарному місці - на південно-східній околиці села, подалі від будинків, на лівому березі річки Радоставка. Можна тільки здогадуватися, чому саме там її поставили, а не в селі. Це другий випадок, який пригадую, коли назва церкви співзвучна з назвою села (інший випадок - церква Преображення (Спаса) у селі Спас, на Кам'янко-Бужчині). Отож, вийшов я за поселення до місцевої святині.

Дорога до дерев'яного мосту через Радоставку не зовсім - ближче до річки перетворилася у болото. До речі, загальне фото церкви та дзвінниці з протилежного від них берега часто використовують як одну з візиток Радехівщини. Я приїхав оглянути храм за декілька днів по святкуванню його 250 - річчя. Будівля невелика, тризрубна, триверха. Має дві прибудови: розбудовану на північ захристію та великий, рівноширокий і високий присінок до західної стіни бабинця.

Також видно маленьку добудову на половину північної стіни нави, на ширину піддашшя, яке оточує церкву. Стіни будівлі вертикально шальовані дошками (під опасанням не фарбовані), кути стін і карнизи виділені темним кольором. З північної сторони у церкві тільки одне вікно (плюс ще одне у присінку), решту є з півдня та сходу. Над навою є світловий восьмерик, накритий банею з ліхтарем та маківкою.

Над вівтарем і бабинцем з трьохсхилих дахів немов виростають невеликі, банеподібні верхи, які додають силуетові церкви оригінального завершення. До речі, ідентичний прийом ви побачите на деревяній церкві в селищі Поморяни. Ліворуч входу на церковне подвір'я знаходиться дерев'яна двоярусна дзвіниця, накрита наметовим дахом.

Дзвіницю чомусь датують 1724 роком - раніше від церкви. Про це написано на одвірку дверей дзвіниці від ріки (переклад з "Інскрипції на дерев'яних церквах" В.Слободян): "Збудована ця дзвінниця Року Божого 1724 місяця жовтня дня 17".

ЛІТЕРАТУРА: А. Юраш "Шематизм Львівсько-Сокальської єпархії УПЦ КП". - Львів: ПАІС, 2000. - 248 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Радехівський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор