Глиняни
Церква Успіння Пр. Богородиці 1749
Церква на карті.  Сучасний вигляд. Фото 2014 р., автор - Tata lv з www.commons.wikimedia.org
Церкву ввважають однією з найстаріших дерев'яних церков Галичини, адже її стара частина походить з кінця XIV - початку XV ст. Є версія, що таких храмів у світі збереглося всього шість: два - в Україні (в Глинянах та на Закарпатті), два - у Польщі, один - у Чехії і ще один - в Угорщині. Кажуть, сюди приходив помолитися за щасливу долю українського народу гетьман Іван Мазепа, а два старезні ясени на подвір'ї посадив сам Богдан Хмельницький.

Грунтовно перебудована у 1749 році. Під час пожежі 1886 року, коли згоріли всі будівлі села, церква залишилася неушкодженою. Церква особливо стала відомою з 1936 року завдяки самовідновленню і позолоченню запрестольної ікони Розп'яття Ісуса Христа, біля якої  впродовж 1936-1939 років відбулося понад 3 000 зцілень хворих, які записували до спеціальних книг. У той час церкву відремонтували., а в 1937 році спорудили муровану дзвіницю.

Після другої світової війни церкву закрили і зробили у ній музей килимарства. Тільки запрестольний золотий образ ніхто не зміг зняти - його просто завісили грубим полотном. У радянський час парафіяни без дозволу відчиняли церкви і проводили богослужіння. Пам'ятка архітектури національного значення. Церква у користуванні громади УГКЦ, якій повернули будівлю щойно в 2011 р.

Розташовується на рівній ділянці у центральній частині села, біля забудови. Приземиста, видовжена в плані тризрубна одноверха будівля. До низької квадратової в плані нави зі сходу прибудований вужчий гранчастий вівтар, а з заходу - великий рівноширокий прямокутний бабинець. До вівтаря з півдня прилягає ризниця. Стіни нави з обидвох сторін мають піддашшя. Підопасанням стіни з відкритого зрубу, надопасанням - кожуховані гонтами. Низький світловий восьмерик нави завершує шоломова баня з ліхтарем та маківкою. В кінці 2000-х рр. дахи церкви помалювали у золотистий колір. На південь від церкви розташована мурована стінна дзвіниця з одним дзвоном.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.

.........................................................................................................................................................................................................................................................
Церква на поч.1980-х рр.Фото з"Памятники градостраительства и архитектуры УкраинскойССР"
Вигляд 7. 03. 2008
Золочівський
район
___

Львівська
область
___

Інтер'єр церкви.  Фото 2008 р. з www.zolochiv.ridne.net
Фрагмент іконостасу.  Фото 1. 03. 2009 р., автор - Назар Ланько
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
З цієї ж сторони в 1940-х рр. Фото з www.inlviv.in.ua