Радич
Церква Собору Пр. Богородиці 1923
Привілеєм, виданим у Вільні в 1561 р., король Сигізмунд Август заснував село і надав грунти на парохію. Існування церкви в XVII ст. засвідчує напис на "Трифологіоні" львівського друку 1645 р., що зберігається в церкві. Перша, відома з дати побудови, дерев'яна церква Втечі до Єгипту Пр. Богородиці постала у 1762 р., у 1829 р. вона згоріла.

В 1855 р. збудована наступна, також дерев'яна, освячена у 1858 р. Теперішня дерев'яна церква збудована у 1923-1924 рр. відомим на Бойківщині будівничим Лукою Снігурем. Мешканці села донині оповідають про нього легенди. У 1958 - 1989 рр. церква стояла зачиненою. Церква у користуванні громади УПЦ КП.

Розташована на пагорбі при дорозі у верхній (східній) частині села. Попередня церква, збережена у пам'яті як церква св. арх. Михайла, стояла вище старого цвинтару, де стоїть хрест. Триверха, тризрубна будівля модернізованого бойківського типу орієнтована вівтарем на схід. Четверики зрубів (нава ширша) стін надопасання переходять у восьмерики з двома заломами, накриті грушастими банями з ліхтарями і маківками.

З заходу до бабинця прилягає триарковий ганок (тепер закрита веранда) - "автограф" Луки Снігура. До вівтаря з півдня прилягає одночасна з церквою невелика прямокутна ризниця, вкрита двосхилим дахом. Оточує будівлю широке піддашшя, оперте на профільовані випусти вінців зрубів. Стіни підопасання шальовані вертикально дошками, надопасання - дошками і лиштвами, четверики і восьмерики - кожуховані гонтами.

На території західніше від церкви розташована дерев'яна двоярусна, квадратова дзвіниця, вкрита наметовим пірамідальним дахом. Її збудував у 1930-х рр. місцевий майстер Микола Зубрицький.

ЛІТЕРАТУРА: "Церкви Турківського району", В. Слободян, Львів-2003.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Турківський
район
___

Львівська
область
___

Фото 13.11.2005 р., Pawel Pontek з www.klub-karpacki.org
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор