Берлоги
Церква Різдва Пр. Богородиці 1786
Парафіяльна дерев'яна церква, згадана в 1786 році, перевезена до села з місцевості "Під монастир" (біля Рожнятова, там існував монастир оо. Василиян). За переказами мешканців села, церкву подарував людям єврей ще в середині 17 століття (у 2013 році святкували 350-ліття від першої згадки про місцеву церкву - отже з 1663 року). Ніби один з селян підійшов до цього пана і спитав чи той не передав би церкву до Берлог, бо попередня згоріла. Останній поставив умову - зможете за ніч перезти церкву - буде ваша. Берлогівчани разом з мешканцями ще трьох навколишніх сіл змогли - церква все ще збереглася в Берлогах.

Інший варіант - у 1648 році почалося повстання проти польської шляхти, в якому брали участь тодішні мешканці села. Ніби був наказ руйнувати всі будівлі, які належали полякам. Селяни з Берлог скористалися ситуацією і в ніч з 19 на 20 серпня 1648 року перевезли волами церкву з Рожнятова до свого села. Вважають, що 350-ліття церкви було ще 1998 року.

Зачинена радянською владою у 1964 році. Знову діюча з 1989 року.  Церква відома Берлогівською запрестольною іконою Пресвятої Богородиці. За переказами, саме з допомогою цієї ікони визначили місце де має стояти церква. З 2007 року в Берлогах функціонує новий мурований храм УГКЦ.

Стара церква знаходиться в центрі села, на захід від школи, біля правого берега р. Рокшин. Цікаво, що головний вхід церкви орієнтований до сходу, там, де має бути вівтар. Будівля видовжена в плані, має три зруби (нава трохи ширша), бічний вхід з півночі до нави, захристія прибудована до вівтаря на осі церкви. Будівлю опоясує піддашшя. Під опасанням стіни шальовані вертикально дошками, над опасанням - дошками і лиштвами.

З півночі від церкви збереглася деревяна триярусна дзвіниця. Біля неї накрита конструкція, перед якою поставили в ряди обрізки дерев - так виглядає, що тут облашували місце для літніх богослужінь... При церкві все ще ростуть "ведмежі дуби" - ботанічні памятки природи місцевого значення, яким "до 400 років".

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Рожнятівський
район
___

Івано-Франківська
область
___

Фрагмент іконостасу. З "Сакральна Бойківщина. Історико-культурна спадщина. Ч. 1".
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор