Черепин
Церква Стрітення Господнього 1757
Церква на карті.  Після реставрації.  Фото 22. 08. 2011
Найраніше про місцеву церкву Діви Марії вказано в акті візитації від 3 лютого 1741 року. Там було зазначено, що церква була дерев`яною, з гонтовим покриттям. У 1750 р. її розширили. Біля неї стояла дзвінниця на 2 стовпах з 3 дзвонами. 1757 року між монастирем Божого тіла оо. домініканів та львівськими майстрами-теслями братами Яцком та Антоном Дроздовичами був укладений контракт на будівництво нової церкви Стрітення Господнього у Черепині.

Церква мала бути "у вісімку від самого заснування до верху витягнута", з дерева дубового (дав Яків Гавендович) і соснового (привезли з лісів Івана і Костянтина Папар з Батятич). Будувалась вона на місці старої, зруйнованої часом. Посвячена 1764 року під назвою Очищення Богородиці. 1808 року церква була досить спустошена часрм і природніми умовами. У 1827 р. підчас візитації парафії та церкви подано, що в останній зіпсований купол, нема вікон (зашклення?) і хреста над банею.

Тому в 1835 р. церкву відремонтували. У 1852 році до Черепина після висвячення був скерований о. Михайло Коновалець. Один з його внуків, Євген, став відомим в українській історії творцем ОУН. У 1832 році в Черепині проживали 300 греко-католиків, а в 1910 - 468. На поч. 1910-х рр. гонтова покрівля церкви дуже занепала, тому священик просив дозволу консисторії перекрити бляхою. Підчас ремонту святині у 1912 р. її всередині помалювали. У 1962 році церкву закрили.

Наступного року її внесли у Національний реєстр пам'яток архітектури (№487). Радянська влада хотіла зробити всередині музей, але громада не дозволила. Зачиненою церква перебувала до весни 1989 року. В середині 1990-х рр. греко-католицька громада запросила робітників з сусіднього Давидова щоб покрити стіни церкви бляхою. З 2006 р. громада зайнялася виготовленням документації для грунтовного ремонту церкви. Існуючий зовнішній вигляд отримала після відновлення у 2007-2009 рр.

Дерев`яна церква - пам'ятка архітектури національного значення, стоїть у селі, вище новозбудованого мурованого храму, на схилі гори порослої лісом. Вона традиційно має три зруби, три верхи, розміром 13,9 м. х 7,9 м., а по периметру широке піддашшя. Стіни під ним складаються з відкритого старого зрубу. Стіни бабинця та вітаря мають зрізані кути. До вівтаря з півночі прибудована ризниця. У південній стіні нави є бічні двері. Дзвіниця походить з 1754 р. має розмір 3,3 м. х 3,3 м. У ній висить дзвін з 1690 р. Біля церкви, з півдня, стоїть невеликий кам`яний хрест з 1831 р. (над могилою Анни Федакевич), а зі сходу розташований цвинтар.

ЛІТЕРАТУРА: В. Лаба "Історія села Черепин". Львів-1996. - 24 с.
В. Лаба "Літопис парафії Черепин та Давидів від найдавніших часів до 1944 року  та штрихи до її дальшого життя". Львів-2011.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Вигляд після війни(?). Фотокопія з книжки "Літопис парафії Черепин та Давидів...", В. Лаба
1980-і роки. З "Памятники градо-строительства и архитектуры Украинской ССР. Том 3"
Пустомитівський
район
___

Львівська
область
___

До реставрації.  Фото 17.09.2006
Вид на іконостас. Фотокопія з книжки "Літопис парафії Черепин та Давидів...", В. Лаба
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор