Артасів
Церква Св. Параскеви 1770
Церква на карті.   Фото 10.10. 2006.
Церква в селі згадується в акті люстрації від 1564 (1565) року. В акті перевірки тодішньої церкви св. Параскеви від 1740 року вказано, що вона "мала 1 верх виведений, а два верхи плоскі". Теперішня дерев`яна церква була збудована на давньому підвищеному місці у 1770 році (деякі шематизми подають помилкову дату 1748 р.) коштом дідича Фелікса Уруського та громадою села з соснового дерева. У ній був великий вівтар з образом Діви Марії і гарний іконостас за ним.

У 1795 році церква була в доброму стані і її вартість була оцінена на 1250 зр (золотих ринських) (для порівняння - майже стільки вартувала вся праця селян на пана протягом року). У 1858 році церкву покрили білою бляхою, всередині розмалювали олійними фарбами. При відновленні дерев`яної церкви у 1925 - 1929 рр. гонтове покриття дахів замінили бляхою та прибудували присінок при західній стіні бабинця і ризницю при південній стіні вівтаря. У 1970-х гонтове кожухування стін замінили шалівкою. Пам'ятка архітектури національного значення. Церква у користуванні громади УГКЦ.

Розташована на невеликому підвищенні, на північ від центру села, біля дороги. Тризрубна одноверха будівля розміром 19,5 м. х 12,4 м. з соснових гибльованих брусів на дубових підвалинах. Складається з ширшої квадратової нави посередині та вужчих, майже квадратового бабинця, що прилягає до нави з заходу і гранчастого вівтаря зі сходу. Оточує церкву піддашшя, оперте на випусти вінців зрубів, перерване в місцях прилягання прибудов. Стіни підопасання складаються з відкритого фарбованого зрубу, надопасання, а також стіни прибудов вертикально шальовані дошками з лиштвами.

Існує бічний вхід у південній стіні нави. Її високий зруб вкритий шоломовою банею, поставленою на світловий восьмерик, увінчаною сліпим ліхтарем з маківкою. Вівтар вкритий п'ятисхилим дахом, а бабинець і прибудови - двосхилими. Гребені дахів бабинця та вівтаря вінчають маківки на восьмибічних вежечках. На захід від церкви знаходиться стара, сучасна церкві дерев'яна двоярусна стовпова дзвіниця, накрита пірамідальним верхом. Поблизу є мурована у 1989 р. дзвіниця.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.
В. Лаба "Історія села Артасів від найдавніших часів до 1939 року". Львів-1999. - 24 с.
В. Слободян "Жовківщина. Історико-архітектурні нариси церков. Том 5". Жовква-Львів-Балтимор - 1998.


.........................................................................................................................................................................................................................................................
Церква на поч.1980-х рр.Фото з"Памятники градостраительства и архитектуры УкраинскойССР"
Жовківський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор