Жирівка
Церква Св. Арх. Михайла 1770
Церква на карті.  Фото 17. 09. 2006
Дерев`яна церква - пам'ятка архітектури національного значення, розташована в кінці села, на високому березі річки Зубра, біля цвинтаря. Найраніше про неї написано в документах від 1550 року. В акті візитації місцевої парафії від 1740 року зазначено, що тут існувала дерев`яна церква св. Михаїла побудована селянами. У 1770 році була збудована існуюча дерев`яна церква.

Про це свідчить напис на надпоріжнику західних дверей (переклад з "Інскрипції на дерев'яних церквах" В.Слободян): "Благословінням Отця і Сина і Святого Духа збудована ця церква Року від народження Христового 1770 дня 1 травня за пресвітера Андрія Снігоревича". У 1865 році храм відремонтували. На свято Воздвиження Чесного Хреста в церкві відбувалися відпусти і сходилося багато людей. У 1901 році в Жирівці мешкало 914 парафіян, а через 30 років, у 1931 їх було тільки 950.

Ще перед першою світовою війною громада села почала збирати кошти для будівництва нової церкви, яку так і не збудували. Сьогодні тризрубний триверхий храм "народні умільці" закували у профільовані цинковані листи бляхи (крім стін нижнього ярусу). На селі свято переконані, що церква має бути "захищена" з усіх можливих сторін від дощу та снігу тільки таким способом.

До північної та південної стін вівтаря прибудовані ризниці. По периметру будівля має широке піддашшя, яке заодно суміщене з покриттям ризниць. До храму, який має розмір 17,9 м. х 9,7 м.  існує два входи - із заходу та півдня. На південь від церкви стоїть триярусна дзвіниця, розміром 4,0 м. х 4,0 м., нижній ярус якої відкритий.    

ЛІТЕРАТУРА: В. Лаба "Історія села Жирівка від найдавніших часів до 1939 року". Львів.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Вигляд у середині 1970-х рр. Фото В. Каринского (г. Москва)
Пустомитівський
район
___

Львівська
область
___

Вид на іконостас.  Фото 2014 р., Андрій Маліцький, Інститут Геодезії, НУЛП.
Фото 1910 року, B. Janusz, скріншот з www.bc.wbp.lublin.pl
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор