Сілець
Церква Усікновення Голови Св. Івана Хрестителя 1912
Церква на карті.  Фото 29. 09. 2008
Щодо року будівництва церкви виходить деяке непорозуміння: у мене є дві дати - 1912 р. і 1929 р. На польській військовій карті видання 1924 року церква у с. Сілець Беньків не позначена. Виходить, що рік будівництва 1929 є реальним. До речі, у цей час дана церква була єдиною в околиці. Святиня розташована на березі Добротвірського водосховища, тому, щоб побачити та оцінити її у "повний зріст" потрібно перейти понтонним мостом на лівий берег.

Церква не тільки видається великою за розмірами - вона справді така, якщо підійти до неї близько. Запроектована відомим архітектором Василем Нагірним не тільки для Сільця, а й інших навколишніх поселень. До 1939 р. покровителем церкви були місцеві землевласники Роман Уєйський і Казимир Бартманський. Головна вісь будівлі орієнтована з південного-сходу головним входом на північний-захід. Святиня тризрубна, до північно-східної та південно-західної стін нави симетрично прибудовані бокові каплиці, накриті невеликими шоломовими верхами.

Відповідно між каплицями і стінами вівтаря існують ризниці (з південного-заходу - мурована), накриті односхилими дахами. Навколо бабинця та нави (до стін каплиці) влаштоване опасання на дерев`яних стовпах з арками, які опираються на площадку, що стоїть на цегляних підмурівках. Правда, галерею біля стін нави зі сторони водосховища закрили дошками, очевидно, під господарське приміщення. Стіни нижнього ярусу складаються з фарбованого зрубу, верхнього - вертикально шальовані дошками з лиштвами, місцями стіни покриті бляхою.

Головний вхід підкреслений ломаним двосхилим дахом, який виступає з площини опасання. Над ним кидається у вічі ряд арочних вікон, які, очевидно, належать хорам. Високі світлові восьмерики (над навою більший), стіни яких оббиті бляхою, накриті великими шоломовими банями з ліхтарями і маківками. На фундаменті, ліворуч головного входу видно дату "1960 р." Що відбулося цього року сказати важко, можливо, провели ремонт церкви.

Біля вхідних дверей серед оголошень можна побачити немалий список населених пунктів (крім с.Сілець), мешканці яких мають по черзі прибирати і обслуговувати церкву: Перекалки, Долини, Тичок, Тартак, а також Забужжя, Село, Браташі та Кузня (останні чотири поселення на сучасній карті не позначені). На північний-захід від храму збудована велика мурована дзвінниця, яка зовні має пошарпаний вигляд. Церква, як часто буває, стоїть в кутку великого подвір`я, тому з однієї сторони її можна зафіксувати повністю, а з іншої - ні.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Кам'янка-Бузький
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор