Повергів
Церква Св. Параскеви 1770
Церква на карті.  Фото 1. 05. 2008
Дерев`яна церква стоїть на початку села, неподалік дороги. Як повідомляє favorites.net.ua місцева жителька Анастасія Бобоцька розповідала, що церкву збудовано на місці, де раніше на липі з'явився образ Матері Божої з дитятком. Храм збудували на кошти місцевого пана. Трохи далі за церквою, серед старих поховань є могила пароха Колодрубського: "Тутъ спочиває Петръ Ив. Павловичъ упок. 11 новембера 1888." На кам`яному хресті поруч напис: "Сей паматник поставлений на мьсцы где стояла церковъ Пресв. Матеры Параскевіь до 1722 року".

Якщо це не помилка, то існуючу святиню збудували недалеко від її попередниці. Відомо, у 1767 році парафія отримала привілей від власника села Михайла Казимира Огінського. Через три роки збудували існуючу дерев`яну церкву. Вона стояла зачиненою з 1960 по 1989 рр. Відомо, що у грудні 2018 року з церкви було викрадено ікону "Пієта", датовану кінцем XVII ст. Вже в березні 2019 року її повернув до церкви колекціонер, який придбав цю ікону на блошиному ринку в Чернівцях.

Відразу зазначу, що церкву чомусь орієнтували по осі південь-північ. Можливо, тому, що дорога розташована з північної сторони від храму. Велика, хрещата у плані, одноверха будівля приваблює око зелено-жовтими кольорами.

До бабинця з півночі прибудований присінок, до вівтаря із заходу ризниця. З її вікна виходить труба, яка під`єднана до іншої високої димової труби. Це - частина опалення вівтаря і ризниці. Подібні конструкціїї я поки-що лише двічі зустрічав у дерев`яних церквах. У східній стіні нави розташований запасний вихід, а біля західної стіни бабинця можна побачити старі дерев`яні лави (очевидно, вони стояли в церкві уздовж стін). Будівля оточена широким піддашшям.

Середхрестя нави завершує високий восьмерик з двома маленькими віконечками, накритий шоломовою банею з ліхтарем і маківкою. Більше половини площі дахів наново перефарбовані. Коли я обходив церкву з протилежної від входу сторони, то побачив невелику каплицю прибудовану до вівтаря з півдня. Через зашклені двері каплиці можна побачити на стіні великий, гарно обрамлений образ (швидше це стінопис), на якому зображена Пр.Богородиця з тілом мертвого Ісуса.

На північний-захід від церкви розташована дерев`яна триярусна дзвіниця, стіни якої мають нахил до середини. Перед церковним подвір`ям з дороги є ще одна огорожена територія, тому до святині треба пройти через дві брами.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Іконостас. Фото з "Шематизм Стрийської єпархії УГКЦ", Стрий-Дрогобич, 2011 р.
Миколаївський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор