Жорниська
Церква Покрови Пр. Богородиці 1877
Церква на карті.  Фото 11. 03. 2007.
Найраніше про деревяну церкву в селі написано в акті візитації від 1740 року. Тоді парох мав тут всього 14 родин. У 1811 році церква і з`єднана з нею дзвіниця були оцінені всього на 100 зр ( зр - золотий ринський - грошова одиниця в Галичині у 1772-1896 рр. - моя прим.). У 1877 році збудували існуючу сьогодні церкву на місці попередньої з 1692 р.

У 1930 році парох з сусіднього села Домажира мав у Жорниськах 368 вірних. Церква була освячена на Стрітення Господнього. Після відкриття у 1989-1990 рр. переосвячена на Покрова Пр. Богородиці. Церква в користуванні громади УГКЦ. В селі триває будова нового мурованого храму.

Стоїть на схилі гори північної околиці села, незначно віддалена від забудови, оточена деревами і кам'яним муром. Тризрубна одноверха будівля, в якої до ширшої квадратової нави зі сходу прилягає вужчий квадратовий вівтар з прибудованою з півдня ризницею, а з заходу - також вужчий бабинець. На випусти вінців зрубів опирається піддашшя, яке оточує церкву.

Стіни підопасання шальовані вертикально дошками, надопасання - дошками і лиштвами. Бічний вхід існує у південній стіні нави. Церкву завершує на світловому восьмерику шоломова баня, увінчана хрестом на підхрестовому яблуці. Дзвіниця збудована у 1880 році не існує. Замість неї поставили металеві опори накриті пірамідальним дашком, під яким висить дзвін.

ЛІТЕРАТУРА: В. Лаба "Короткий нарис сіл Кожичі, Домажир, Жорниська від найдавніших часів до 1939 року". Львів-2001. - 44 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Яворівський
район
___

Львівська
область
___

Церква і дзвіниця в середині 1990-х років.  Фото з власного архіву.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор