Дубаневичі
Церква Св. Миколи 1880
Церква на карті.   Фото 7.05.2008.
Відомо, парафіяльна церква існувала в Дубаневичах вже у 1507 році. У 1743 році вона отримала привілей від дідича Йосифа Гуменецького. Збудована в 1794 році на сільському цвинтарі дерев`яна церква занепала в кінці 1870-х рр. Як повідомляє сайт www.dubanevychi.info в 1870 році Марія Фредро виділила дерево і найняла майстрів на побудову церкви, яку освятили в 1880 (1892) році. На її подвір’ї похована Марія Фредро, про що свідчить пам’ятний знак з написом на її могилі.

Очевидно, з часом цвинтар від неї перенесли у нове місце. З 1892 по 1990 рік церква була дочірньою і входила до складу парафії села Градівка. З 1963 по 1989 рік церква радянською владою була закрита, проте майно не було вивезено і знищено. У 1992 році святиню відремонтував місцевий майстер Іван Хамець. Давніше, до ремонту, на хорах в церкві була вирізьблена дата побудови. Церква в користуванні громади УГКЦ.

Розташована посеред села, біля місцевої школи, на схилі. Церква поставлена на краю доволі великої ділянки, на якій ростуть яблуні. За конструкцією тризрубна, одноверха. Вівтар гранчастої форми, ширша прямокутна нава і вужчий бабинець знаходяться на осі схід-захід. До вівтаря з обидвох сторін прибудовані ризниці, вкриті двосхилими дахами. Вони і двосхилий дашок над західними вхідними дверима до бабинця розривають піддашшя, яке оточує церкву і опирається на випусти вінців зрубів. В південній стіні нави існують бічні двері.

Стіни церкви шальовані вертикально дошками і лиштвами і фарбовані у яскраво-жовтий. Наву завершує великий світловий восьмерик, вкритий шоломовою банею, увінчаною високим ліхтарем з маківкою. Вівтар вкритий п'ятисхилим дахом, бабинець - двосхилим причілковим. На південь від церкви, біля огорожі, знаходиться дерев`яна триярусна дзвіниця на три дзвони, побудована десь у 1860-х роках, яка вціліла під час пожежі церкви, вкрита пірамідальним наметовим дахом.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Городоцький
район
___

Львівська
область
___

Кращий вигляд церкви.  Фото з www.dubanevychi.info.
Вид на фрагмент іконостасу.  З "Шематизм Стрийської єпархії УГКЦ", Стрий-Дрогобич, 2011р.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор