Вовче
Церква Введення в Храм Пр. Богородиці 1680
Найдавніші дані про сільську церкву походять з податкового реєстру 1507 р. В 1558 р. церква отримала привілей на лан грунту від польського короля Сигізмунда Августа. У 1680 р. на лівому березі Дністра на горбку, званому Маудзин, майстер-тесля Григорій з Дрогобича громадським коштом виставив існуючу церкву, про що повідомляє різьблений напис на перехресному сволоку нави.

Ймовірно, цей майстер збудував нову наву та бабинець з дзвіницею, залишивши попередній вівтар, на якому є прибитий (не перебиваний) поховальний дерев'яний хрест з написом про поховання (1639 р.). Отже, вівтар походить з перед 1639 р. У 1899 р. добудовано північну ризницю, про що сповіщає напис олівцем на надпоріжнику дверей.

Коло 1937 р. простір під піддашшям перед бабинцем зашили дошками. У 1957-1989 рр. в зачиненій церкві було влаштовано бібліотеку. В 2002 р. з півдня добудовано муровану з цегли ризницю. Тоді ж розпочато будову загати з вівтарної сторони, в рівень з піддашшям. При цьому зрізані випусти вінців зрубу. Церква у користуванні громади УГКЦ.

Долішня церква розташована скраю села на пагорбі, за Дністром, на сільському цвинтарі. Будівля дерев'яна, тризрубна, триверха бойківського типу. Складається з квадратової в плані нави, до якої зі сходу прилягає гранчастий вівтар, а з заходу - прямокутний бабинець. Над бабинцем здіймається стовпова вежа-дзвіниця, могутні стовпи якої охоплюють його ззовні, подібно до лемківських церков.

На другому ярусі бабинця влаштована каплиця, оточена відкритою галереєю (тепер закрита), а на третьому - стовпова дзвіниця. Наву вінчає чотирибічний наметовий верх з трьома заломами, над бабинцем - такий же верх з одним. Вівтар вкритий цибулястою бароковою банею з ковніром, встановленою на восьмерику. Церкву оточує піддашшя на фігурних випустах вінців зрубів.

Під стовповою дзвіницею був відкритий простір, перетворений тепер в закритий ганок. Стіни надопасання, восьмерика і заломів кожуховані гонтами. На захід від церкви розташована нова дерев'яна триярусна дзвіниця, вкрита наметовим дахом, зведена у 2002 р.

ЛІТЕРАТУРА: "Церкви Турківського району", В. Слободян, Львів-2003.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Турківський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор