Воля-Довголуцька
Церква Різдва Пр. Богородиці 1932
Церква на карті.  Фото 5. 10. 2018, Микола Воєвода.
Про місцеву церкву було відомо у XVIII ст. На місці існуючої раніше була дерев`яна церква св. Миколи з 1826 року. У 1932 році її перебудували (за іншими даними вона згоріла) (над входом до церкви у Волі-Довголуцькій висить табличка з датами: "1927 - 1932") за проектом архітектора Ростковича, а 1935 року освятили під новою назвою - Різдва Пр. Богородиці. До 1939 р. її покровителем був Карло Герц - місцевий землевласник. Востаннє зовні оновлена в середині 2010-х років.

Дерев`яна церква стоїть на східній околиці села, на низькому підвищенні, біля потоку. Церква відразу сподобалася, можливо тому, що має п`ять верхів. Забігаючи наперед зазначу, що дерев`яні церкви у Волі-Довголуцькій і сусідній Довголуці зовні дуже подібні. Оскільки святиню в Довголуці збудували трохи раніше, очевидно, з неї "зняли копію" і змінили деякі деталі.

Будівля стоїть на кам`яному фундаменті, хрестова у плані, має гранчасті вівтар і бокові крила нави. До вівтаря симетрично прибудовані ризниці. До бабинця із заходу прибудований присінок, над яким існує виступ із спареними вікнами, мабуть, хорів. Кидаються у вічі великі профільовані випусти зрубів, особливо на частинах будівлі гранчастої форми. Стіни під опсанням були з фарбованих брусів, над опасанням - вертикально шальовані дошками і лиштвами (тепер всі стіни суцільно оббиті блокхаузом (фальшбрусом).

Середхрестя нави на четверику завершує світловий восьмерик, накритий високим верхом з ліхтарем і маківкою. Такої ж форми верхи влаштовані на восьмибічних вежах, які стоять на гребенях дахів бабинця, вівтаря і бокових крил нави. Тепер верхи дахи і піддашшя церкви перекриті блискучою бляхою, вікна пластикові. У південно-східній частині церковного подвір`я не можливо не побачити блакитного кольору надгробну скульптуру Пр. Богородиці з Дитям. Ліворуч головного входу святині також є скульптура Пр. Богородиці, але сучасна, білого кольору.

Та найбільше мене зацікавила дерев`яна дзвіниця. Двоярусна, з переходом від квадрату до восьмигранника у плані на другому ярусі, накрита невисоким верхом з ліхтарем і маківкою. Зі сторони входу нічого цікавого, але на другому ярусі влаштована проповідниця, до якої ведуть зовнішні сходи! Раніше довелося бачити проповідниці влаштовані над головним входом церкви, але на дзвіниці - таке побачив уперше.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Стрийський
район
___

Львівська
область
___

Іконостас. Фото з "Шематизм Стрийської єпархії УГКЦ", Стрий-Дрогобич, 2011 р.
До ремонту.  Фото 11. 11. 2008
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Церква і дзвіниця під час ремонту.  Фото 24. 07. 2017, Андрій Сенько.