Спас
Церква Преображення Господнього 1932
Церква на карті.  Фото 21. 10. 2008
В церкві знаходиться дошка з написами про найважливіші події з історії цього храму. Відомо, що попередню дерев'яну церкву в 1905 р. освятив митрополит Андрей Шептицький. Під час першої світової війни село і церква згоріли, збереглася тільки деревяна дзвіниця, біля якої тривалий час відправляли богослужіння. Згідно вирізьбленого напису на дошці над вхідними дверима до церкви, її збудували "...стараннями, коштами і трудами пароха о. Петра Задворняка і парохіян Спаса під проводом будівничого Григорія Яськова року Божого 1932".

Проект церкви виготовив архітектор А. Смолюховський. За іншими даними план церкви виготовлений місцевим дяком Семеном Дяківським. Він також був теслею на будівництві церкви. Дерево для неї закупили у пані Лукасевичевої, дуб на підвалини - в місцевого пана Бартманського. Будівництво церкви тривало 5 місяців і 23 жовтня 1932 р. її посвятив о. декан Михайло Цегельський. Церква в користуванні громади УГКЦ.

Церкву побачите в оточенні дерев, на підвищенні північно східної околиці села. Її назва повністю відповідає назві села (Преображення Господнє - Спас). Будівля тризрубна, одноверха. До вівтаря симетрично прибудовані ризниці. Характерна особливість церкви - над прибудованим з заходу до бабинця присінком, надбудована зовнішня проповідниця, вкрита трисхилим дахом, на якому посаджений восьмерик увінчаний наметовим верхом з ліхтарем і маківкою.

Церкву оточує піддашшя. Стіни підопасання шальовані вертикально дошками, надопасання - оббиті фарбованим гонтом. Крім головного входу із заходу існує бічний у південній стіні нави. На гребенях даху нави влаштовані чотири невеликі ліхтарі з маківками - ще одна особливість церкви у Спасі. Високий світловий восьмерик нави вкритий банею, яку завершує ліхтар з маківкою. Гордість церкви - унікальний "плоский" іконостас, виготовлений з ясеня та інкрустований мореним дубом, який, згідно переказів, брали з дна річки Буг, яка протікає біля села.

Як написано на таблиці в інтер'єрі церкви "Іконостас спорудив при Божій помочі дяк Семен Іванович Дяківський в рр. 1935-39 с. Спас". Баню в середині церкви підтримують чотири деревяні різьблені стовпи. На північний-захід від церкви збереглася дерев`яна двоярусна дзвіниця, накрита наметовим дахом. Близько церкви розташований цвинтар.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Кам'янка-Бузький
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор