Верхня Яблунька
Церква Собору Пр. Богородиці 1788
22 квітня 1566 р. самбірський староста Ян Старжеховський на прохання селян дозволив поставити церкву, а парохію надав війтовому сину Дмитрові. Привілеї на лан грунту і інші три ділянки парохія отримала від королів Сігізмунда Августа у 1568 р., Сигізмунда ІІІ - 24 квітня 1589 р. та 30 жовтня 1613 р., Яна Казимира - 18 червня 1654 р. та 1659 р., Яна ІІІ Собєського - 15 лютого 1676 р., а від Юрія Мнішка, воєводи сандомирського та львівського і самбірського старости - 26 червня 1601 р.

У 1787 р. гвалтовний вихор зруйнував існуючу дерев'яну церкву, збудовану у 1639 р. В 1788 р. громадським коштом зведено новий дерев'яний храм бойківського типу. Під час його ремонту у 1898 р. розібрано емпору над бабинцем і галерейку, що її оточувала. З 1962 по 1989 р. стояла зачиненою. Церква у користуванні громади УГКЦ.

Церкву побачите на рівній ділянці посеред села, при дорозі до села Шандровець. За переказами, це третя церква в селі. Перша стояла за рікою. Друга церква - це каплиця в першому ярусі теперішньої дзвіниці. Дерев'яна будівля належить до оригінальних церков бойківського типу. Складається з гранчастого вівтаря, ширшої квадратової нави та вужчого квадратового бабинця.

До нави прилягають великі, квадратові в плані крилоси, що в цілому створюють враження хрещатої церкви. Вінчають основні зруби і крилоси восьмерики, над навою - з одним низеньким заломом, вкриті восьмибічними наметами, завершеними ліхтарями з маківками. Оперізує церкву піддашшя, оперте на випусти вінців зрубів. По обидва боки до нави у 1999 р. прибудовані невеликі прямокутні захристії, сховані під піддашшям, зроблена загата довкола вівтаря.

Добудований до бабинця великий присінок дуже спотворив чільний фасад. Всі стіни церкви ошальовані вертикально дошками і лиштвами. Під піддашшям підвішено багато знищених часом ікон, які походять з неіснуючих сіл Тернави Вижньої, Тернави Нижньої та інших. На церковній території є декілька старих надгробних хрестів та скульптура Пр. Богородиці, встановлена у 1990-х рр.

"Біля стін церкви збереглася могила місцевого священика з написом: "Ту спочиває о. Алексей Очабрук парох місцевий +25.ХІІ.1929 р.(?) В 74-м році життя. В.Й.П." - моє доповнення. На захід від церкви розташована дуже цікава, квадратова в плані, дерев'яна триярусна дзвіниця, вкрита пірамідальним наметовим дахом. Збудована вона 1797 року. На її другому ярусі колись була каплиця, оточена відкритою (тепер - зашальованою) аркадою.

У дзвіниці розміщена частина ікон з іконостасів церков в Тарнаві Вижній і Тарнаві Нижній. Це старі ікони Риботицької школи XVI-XVIII ст. Серед них вирізняється ікона св. Теодора Тиронського, що є рідкісним зображенням в наших церквах. "Очевидно, у 2010-2011 рр. почали зовнішній ремонт церкви. Станом на кінець жовтня 2011 р. металізованою бляхою перекрили усі верхи будівлі, частково стіни восьмериків верхів, повністю дахи вівтаря та крилосів" - моє доповнення.

ЛІТЕРАТУРА: "Церкви Турківського району", В. Слободян, Львів-2003.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Турківський
район
___

Львівська
область
___

Церква до ремонту.  Фото A.Szczerbicki з www.turka-ua.net
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор