Велика Хвороща
Церква Свв. Апостолів Петра і Павла 1720-і
Церква на карті.  Фото 12. 11. 2009
За історичними даними у XVIII ст. у Форощі існував жіночий монастир. Обитель була розташована на місці, де зараз храм свв. Петра і Павла. Монастир згадується в джерелах лише двічі: у 1716 та 1719 рр. В цьому часі ігуменя Форощанського монастиря Марта (Винницька) та черниця Анатолія (Желізна) провадили судовий процес із своїми сусідами. Ймовірно, монастир перестав існувати вже в першій половині XVIII ст.

Існуючу дерев`яну церкву, збудовану в 1720-х рр. перенесли до Форощі у 1868 р. з сусіднього с. Лука. Святиня ремонтована у 1904 р. Закрита по другій світовій війні в 1948 р. У 1990 р. греко-католицька громада провела ремонт будівлі.

Що мене здивувало, коли її побачив: по-перше, відсутність огорожі. По-друге, два старих ясени біля самої церкви (кажуть коріння цих дерев втримує грунтові води). По-третє, будівля "висить в повітрі" - конструкцію на кутах тримають деревяні колоди і бетонні подушки. Кажуть, богослужіння тут проводять декілька раз на рік. Святиня тризрубна, безверха. До вівтаря з півдня прибудована ризниця, вхід до якої підкреслений деревяною загорожею.

Будівля оточена піддашшям. Зі сходу, його підпирає, очевидно, колишня ікона, на якій видно контури Пр.Богородиці та двох святих. При маленьких розмірах церкви до неї ведуть два входи - від заходу в бабинець, з півдня до нави. На надпоріжнику західних дверей побачив напис (згодом виявилося, що це тільки фрагмент - решту забили дошками). За перекладом В. Слободяна звучить так: "а перваго созданія року 1662".

Стіни підопасанням складаються з голого зрубу (крім західної стіни), надопасанням і ризниці - вертикально шальовані дошками з лиштвами. Об`єми будівлі накриті двосхилими дахами (над навою вищий, гребінь завершує ліхтар з маківкою). Дзвіниці немає, цвинтаря я не бачив. Якщо з першим зрозуміло, то де хоронять людей? Якщо є цвинтар, то, мабуть, в лісі.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Самбірський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Вид на вівтар.  Скріншот з відео (2015 р.) з www.youtube.com