Лука
Церква Св. Миколи 1866
Церква на карті.  Фото 16. 09. 2018, Андрій Карачун.
Перші відомості про місцеву церкву походять з 1507 р. Попередня дерев`яна, збудована в 1720-х рр., простояла більше як 140 років. У 1866 р. на новому місці, подарованому місцевим мешканцем Павлом Луцьким, збудована існуюча дерев`яна церква за проектом І. Пюрковського. Дещо перебудована по першій світовій війні. Стару церкву в 1868 р. перенесли до с. Фороща (сьогодні Велика Хвороща, Самбірського р-ну).

Церква розташована в центральній частині Луки, при дорозі, на невисокому підвищенні. Ділянка має невеликий ухил в західному напрямі. За плануванням дводільна (бабинець і нава в одному об`ємі), безверха. До маленького вівтаря, накритого двосхилим дахом, з обидвох сторін прибудовані однакового розміру ризниці.

Цікаво, що в ризницях є доволі високі вікна, розташовані близько до фундаменту. У вівтарній частині чомусь зробили ще одне вікно під самим дахом. До бабинця і нави є три входи (від заходу і півдня та півночі відповідно), накриті двосхилими дашками на фігурних кронштейнах. Для такої конструкції церкви обов`язковими є вертикальні бруси жорсткості в обох повздовжніх стінах (у даному випадку по два з кожної сторони).

Вікна (тепер пластикові) у стінах розташовані попарно, об`єднані декоративними накладками з дерева. Усі стіни колись були вертикально шальовані дошками з лиштвами (під час останнього ремонту їх оббили фальшбрусом). Нава і бабинець вкриті спільним двосхилим дахом, на гребені якого влаштований ліхтар з маківкою. У північно-західному куті подвір`я збудована дерев`яна двоярусна дзвіниця, накрита низьким наметовим дахом. Поблизу неї на постаменті встановили накриту і захищену фігуру Пр.Богородиці, яку прикрасили штучними квітами. Ще одна фігура, правда старіша, стоїть в протилежній частині подвір`я.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Самбірський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Вигляд до ремонту.  Фото 12. 11. 2009
З протилежної сторони.  Фото 16. 09. 2018, Андрій Карачун.