Вовчківці
Церква Св. Дмитра 1724, ХХ ст.
Церква на карті.   Фото 11.12.2010 р.
Найперше скажу, що деревяну церкву в цьому селі я не очікував побачити, тому це приємна несподіванка. А по-друге, вигляд церкви, зрозуміло, викликає не одне запитання. Кажуть, попередню церкву з соснових брусів збудував на старому сільському цвинтарі майстер Бабірецький (уродженець Вовчківців) ще в 1724 році (дата вирізьблена на надпоріжнику вхідних дверей до церкви).

Святиню, яка була п'ятиверхою, грунтовно відремонтували в 1882 році. Воєнні лихоліття першої світової частково зруйнували церкву (відновлена будівля знову пошкоджена в 1944 р.). В кінці 1940-х років перебудована. Громада вирішила будувати новий мурований храм в центрі села. Зібрали будівельні матеріали. Правда, до 1940 р. змогли збудувати цегляну дзвіницю на 5 арок (сьогодні в них висять два дзвони).

Після другої світової війни нова влада забрала цеглу для будівництва інших будівель. Ймовірно, все, що залишилося від старої деревяної церкви перевезли до центру Вовчківців і зібрали на місці, де планували новий храм. Стіни оббили пресованим картоном. З 1989 р. церква належить греко-католикам. Очевидно, в 2006 році, коли інтер'єр святині оббили деревяною вагонкою, тоді дахи перекрили новою бляхою. Отже, церква діюча. Цікаво, що біля неї збереглися старі кам'яні мальтійські хрести...

Декілька слів про церкву з видання "Тернопільсько-Зборівська архиєпархія УГКЦ. Парафії, монастирі, храми. Шематизм". Тернопіль: ТОВ "Новий Колір", 2014 - 520 с.

"До 1946 року богослужіння відправляли у старій дерев'яній церкві, згадка про яку датується 1654 роком. У ній молився перед Зборівською битвою Богдан Хмельницький. Біля старої церкви є дзвіниця (мурована), збудована у 1926-1928 роках."

ЛІТЕРАТУРА: "Зборівщина: історія і сьогодення: Історико-краєзнавчий нарис", укл. М. Б. Бігус. - Тернопіль: Воля, 2008 - 480 ст.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Зборівський
район
___

Тернопільська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор