Крехів
Церква Св. Параскеви 1724
Церква на карті.   Фото 11. 09. 2006.
Збудована в другій половині XVII ст. за зразком Преображенської церкви крехівського монастиря. У 1724 році ремонтована майстром Іваном Хом'юком. Збудована на зразок Преображенської церкви Крехівського монастиря. У 1894 році добудували захристію.

Про іконостас церкви інформація від Петра Скопа, реставратора з Музею історії релігії (м.Львів) : " Іконостас виготовлений був за часів Рутковича і його сницарями, і майже все малярство належить йому, окрім 9 апостолів XVI ст. які він вставив, очевидно зі старішого іконостасу. Пензлю Рутковича, в цьому (апостольському) ряді належать лише постаті Петра, Павла та Яківа. Пізніше, в першій половині в іконостас втрутився Петранович (можливо учень Рутковича) і він над царськими дверима (які при Рутковичеві були зроблені (надзвичайно подібні з його дверима жовківського іконостасу), добавляє півкруглу арку з композиціями Благовіщення та Спаса, а центральні ікони іконостаса роботи Рутковича Моління, Богородиця Знамення, Розпяття з предстоячими підіймає, таким чином збільшуючи висоту та створюючи диспропорцію іконостаса ". До речі, у кінці XIXст. англійці хотіли купити цей іконостас за величезні гроші. Селяни не погодилися. У 1971-1972 рр. церкву св.Параскеви відреставрували за проектом архітекта Івана Могитича. Пам'ятка архітектури національного значення. Церква у користуванні громади УПЦ КП.

Розташована посеред сільської забудови у північно західній частині села, на рівній ділянці, оточеній деревами. Тризрубна триверха будівля розмірами 20,8 м. х 12,9 м. Конструкція класична - вужчий бабинець, далі на схід ширша нава і знову вужчий вівтар гранчастої форми. До нього з півночі прибудована ризниця, а до бабинця від заходу - рівноширокий присінок, схований під широким піддашшям, опертим на фігурні кронштейни-випусти вінців зрубів. Бічні двері розташовані у південній стіні нави.

Завершують церкву на світлових восьмериках шоломові бані (над навою більша), увінчані світловими ліхтарями з маківками. На початку 1990-х рр. баня над вівтарем, піддашшя і дах дзвіниці були перекриті гонтом, який потім під час ремонту замінили бляхою, а піддашшя церкви і дахи дзвіниці - на металочерепицю. На захід від церкви в одну лінію з нею розташована деревяна квадратова в плані триярусна оборонного типу дзвіниця розмірами 4,5 м. х 4,5 м. вкрита високим наметом, перший ярус якої раніше був прохідний.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.
В. Слободян "Жовківщина. Історико-архітектурні нариси церков. Том 5". Жовква-Львів-Балтимор - 1998.


.........................................................................................................................................................................................................................................................
Вид на іконостас.   Фото 2007 р., автор - matizz з www.skyscrapercity.com
Жовківський
район
___

Львівська
область
___

Вигляд церкви з початку 1930-х рр. Фото з "Українські деревляні церкви", М. Драган.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
З цього ж ракурсу в 1941 році.  Фото з www.ebay.de