Старява (Старява Сяніцька)
Церква Св. Параскеви 1868
Найдавніша згадка про церкву походить з перемиських гродських книг за 1500 рік. Є згадки про церкву в селі і в податкових реєстрах 1515 та 1589 років та в люстрації 1565-1566 років. На жаль, не збереглися описи церкви у XVII - першій половині XVIII ст.

Інвентар церкви, укладений 1733 року подає короткий опис церкви, що тоді була в селі: "Церква Св. Параскеви не дуже стара, але вгорі над банею ремонту потребує. Дзвіниця над бабинцем..." Дещо пізніше в інвентарі перекреслили згадку про дзвіницю над бабинцем і дописали "дзвіниця окрема збудована".

Візитатор 1761 року зазначив: "Церква старявська коло сто років або й більше, як виставлена коштом громадським. В коляці королівській..." Нову дерев"яну церкву збудували у 1792 році. Та вже 1841 року її зі всім вистроєм знищила пожежа. Деякий час в селі не було церкви. Нову поставлено щойно 1868 року.

Деякі шематизми 1920-1930 - х років датують її 1865 роком. Проте приписка 1870 року в інвентарі 1840 року однозначно вказує на 1868 рік. Перед 1895 роком звели нову дерев'яну дзвіницю. По Другій світовій війні церква не була зачиненою.

Вхід у західній стіні бабинця має добудований на початку 1990-х років невеличкий присінок. Стіни інтер'єру церкви оббиті диктою у 1960-х роках і вкриті трафаретними орнаментальними розписами з окремими сюжетними біблійними сценами у 1987 році.

"Під час ремонту з 2011 р.(?) зовнішні стіни церкви оббили дерев'яною вагонкою(?), стіни восьмерикових веж - пластиком, деревяні вікна замінили пластиковими, також замінили покриття дахів та бань на церкві" - моє доповнення. На південь від церкви розташована квадратова в плані двоярусна дерев'яна дзвіниця.

ЛІТЕРАТУРА: Слободян В. "Українське сакральне будівництво Старосамбірського району". - Львів: Камула.-2015. - 424 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Старосамбірський
район
___

Львівська
область
___

В.Ольхом'як, 2004р., "Українське сакральне будівництво Старосамбірського району", В.Слободян
Вигляд на початку 1928 року. Фото надіслала Ксенія Кебузинська (м. Торонто, Канада).
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор