Розлуч
Церква Різдва Пр. Богородиці 1876
Церква на карті.  Фото 2. 10. 2015, Олександр Бендерський.
Вперше сільська церква згадується у джерелах з 1534 року. Цього року, 22 жовтня, самбірський староста Станіслав Одровонж продав лан грунту на церкву в Борисовій Волі (стара назва Розлуча). Привілей парохія отримала в 1666 році. У 1733 році на місці старішої постала тризрубна триверха дерев`яна церква бойківського типу. Церква, збудована в 1783 році на місці цієї, згоріла у 1875 році.

Замість неї, у 1876 році нову церкву звів майстер Гаврило Роман з села Багнувате (про дану подію інформує різьблений на балці нави напис). Будові допоміг Йосиф Гаммер, директор промислового товариства у Відні та власник лісів в околиці Розлуча, який надав безоплатно будівельний матеріал. Церкву відновлювали у 1923 році. Церква в користуванні громади УАПЦ.

Розташовується церква на пагорбі західної частини села, недалеко його центру. Була обсаджена старими липами. Деревяна тризрубна будівля, складається з трьох квадратових об'ємів, розташованих по осі північний схід - південний захід. Вінчають основні зруби пірамідальні наметові верхи з п'ятьма заломами над навою та чотирма над вівтарем і бабинцем.

Оперізує церкву широке піддашшя, оперте на випусти вінців зрубів, під яким схована невелика ризниця, що прилягає до вівтаря з півночі. З заходу до бабинця, що нависає над входом, під піддашшям, прибудований засклений ганок. Стіни підопасання церкви ошальовані деревяною вагонкою, надопасання і заломів - дошками. Чотириярусний різьблений і золочений іконостас сучасний церкві.

На захід від церкви розташована деревяна, двоярусна, квадратова в плані дзвіниця, вкрита наметовим пірамідальним дахом. Зведена вона одночасно з церквою. Вхід на прицерковну територію організований у вигляді хрестової в плані, завершеної трьома пірамідальними верхами надбудови над воротами - моє доповнення.

ЛІТЕРАТУРА: "Церкви Турківського району", В. Слободян, Львів-2003.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Турківський
район
___

Львівська
область
___

Вигляд у 1930-х роках.  З "Українські деревляні церкви" М. Драган
До останнього ремонту.  Фото 6. 07. 2008
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор