Ілів
Церква Воздвиження Чесного Хреста 1923
Церква на карті.  Фото 12. 10. 2008
Місцева дерев`яна церква на топокарті М 1 : 200 000 не позначена і взагалі, я припускав, що старої церкви у селі може не бути. Тільки коли почали спускатися в село, я побачив її на схилі, біля цвинтара у північній частині поселення. Вперше місцева парафія згадується в акті люстрації села від 1661 року. При перевірці парафії восени 1739 року було зазначено, що місцева дерев`яна церква Чесного Хреста стоїть на горі, покрита гонтом.

Парафіян у селі в той час було тільки 8 родин. Майже через сто років, у 1832 році, парафіян було 260 осіб. У 1921 році почали будівництво існуючого дерев`яного храму. Головна вісь будівлі розташована з півдня головним входом на північ, адже святиня стоїть перпендикулярно напряму схилу. Церква хрестова у плані з дуже короткими бічними раменами, до західної стіни гранчастого вівтаря прибудована рівноширока ризниця, дах якої суміщений з піддашшям по периметру святині.

Стіни під ним складаються з відкритого зрубу, решту зовнішніх стін у 2007 році покрили пластиковою вагонкою. На високому четверику середхрестя нави влаштований світловий восьмерик, накритий низькою банею. Очевидно, сьогоднішнє завершення церкви не оригінальне, адже за пропорціями, на мою думку, виглядає зовсім чуже. Недалеко церкви стоїть проста дерев`яна одноярусна дзвіниця, стіни якої також покрили пластиком.

ЛІТЕРАТУРА: В. Лаба "Історія сіл Стільсько та Ілів від найдавніших часів до 1939 року". Львів-1998. - 32 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Вид на іконостас. Фото з "Шематизм Стрийської єпархії УГКЦ", Стрий-Дрогобич, 2011 р.
Миколаївський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор