Потелич
Церква Зіслання Св. Духа 1502
Церква на карті.   Фото 4. 06. 2017, Роман Гарасим.
Церква розташована в колишній міській дільниці "Під городищем", на терасі схилу гори, під лісом. Деревяна будівля збудована у 1502 р. коштом гончарів на місці давнішої, теж деревяної, спаленої татарами церкви св. Бориса і Гліба. У XVII ст. встановлений новий двоярусний іконостас. У 1620-1640 рр. розписана, у 1683 р. маляр Іван Руткович намалював ікону "Деісус". У 1718 р. реставрована майстром Казимиром Домініковичем за о. Михайла Дуркалевича. Наступна реставрація, проведена тим же майстром, відбулася у 1736 і 1753 рр. Тоді замінили підвалини і перекриття над вівтарем, відремонтували піддашшя, а також західні та південні двері.

Наступне відновлення відбулося у 1831 р., потім у 1903 і 1923 рр., коли усі гонтові дахи і обшиття стін замінили бляхою. У 1970-1972 рр. відреставрована до первісного вигляду за проектами архітектів Богдана Кіндзельського та Івана Могитича. В цей же час реставратори П. Войтко, Н. Сліпченко, Р. Юсим реставрували унікальний стінопис XVII ст. У 2015 році в електрощиток церкви влучила блискавиця, тоді задимілася проводка, був пошкоджений унікальний стінопис церкви. У 2018 році передбачено з обласного бюджету 1 мільйон гривень на реставрацію святині. Пам'ятка архітектури національного значення. Церква в користуванні громади ?

Тризрубна двоверха будівля розмірами 18,3 м. х 7,0 м. Складається з квадратової ширшої нави, до якої зі сходу прилягає гранчастий вужчий зруб вівтаря з двома  невеличкими прямокутними ризницями (до ширини нави) по боках, а з заходу - прямокутний вужчий бабинець, витягнений по поперечній осі. Церкву оперізує широке піддашшя, оперте на випусти вінців зрубів і приставлені кронштейни. Стіни підопасання складаються з відкритого зрубу, надопасання - кожуховані гонтами.

Наву вінчає чотирибічний наметовий верх з одним заломом, завершений ліхтарем з маківкою. Заломи нави укріплені застрілами, подібно як і в церкві у Волі-Висоцькій. Над вівтарем - восьмерик, увінчаний бароковою банею з ліхтарем і маківкою, а над бабинцем - двосхилий причілковий дах з острішком. На південний схід від церкви знаходиться деревяна квадратова в плані стовпова дзвіниця розмірами 4,4 м х 4,4 м., збудована у 1502 р, ремонтована Казимиром Домініковичем у 1736 р. та реставрована у 1970 р.

Оригінальний 3D тур сканування інтер'єру церкви (автор матеріалу - інститут геодезії університету "Львівська Політехніка" на замовлення управління охорони культурної спадщини ЛОДА).

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.
В. Слободян "Жовківщина. Історико-архітектурні нариси церков. Том 5". Жовква-Львів-Балтимор - 1998.


.........................................................................................................................................................................................................................................................
Церква на поч.1980-х рр.Фото з"Памятники градостраительства и архитектуры УкраинскойССР"
Жовківський
район
___

Львівська
область
___

Об'ємна фотопанорама інтер'єру церкви. А. Маліцький (Інст. геодезії НУ "Львівська Політехніка")
Фрагмент стінопису церкви. Автор Роман Бречко, фото 2009 р.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
З іншого ракурсу. Фото 15. 12. 2006.