Мала Горожанна
Церква Св. Миколи 1688
Церква на карті.  Фото 20. 10. 2006
Дерев`яна церква - пам'ятка архітектури національного значення, розташовується на східній околиці села, біля головної дороги. Найдавніші згадки про неї походять з 1515 р. Існуюча дерев`яна церква збудована як монастирська у 1688 (1682) р. Після ліквідації монастиря перебудована у 1746 р. (за іншими даними - у 1720 р.). Легенда каже, що церква була перенесена з іншого місця (те саме говорила мені одна з місцевих мешканок).

Акт візитації (перевірки парафії - прим.Авт.) 1764 р. говорить про неї, як двоверху. Ремонти 1930-х рр. частково змінили її  силует. Будівля тризрубна, триверха розміром 15,0 м. х 7,5 м., її опоясує стрімке піддашшя. На північній стіні нави, висить великий образ св.Миколая. Наву і вівтар вінчають сплюснені бані, бабинець перекритий чотирисхилим наметом. Оригінальні хрести над верхами церкви замінили на сучасні.

Іконостас XVIIст. чотириярусний, різьблений і золочений. Одвірки царських врат, згідно з написом на них, виконані у 1778 р. майстром Миколою Урбановичем. Поряд з церквою, на північний-захід від неї розташована двоярусна дерев`яна дзвіниця, розміром 4,3 м. х 4,3 м, збудована у 1713 р. Реставрована у 1804 р. майстрами Федором Федасом, Петром Мандуєм та Кузем Данилівом. У 1962-1989 рр. церква стояла закритою. Ремонтована в кінці 2000-х рр.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Миколаївський
район
___

Львівська
область
___

Вигляд у 1989 р. Фото М. Жарких з www.pslava.info
Початок 1930-х рр. Фото Михайла Драгана з "Українські деревляні церкви"
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор