Орява
Церква Різдва Пр. Богородиці 1882
Церква на карті.  Фото 21. 06. 2011
Існуючу церкву (попередня назва - св. арх. Михайла) збудував майстер Лука Снігур в 1882 році (за іншими даними у 1890 р.). "В 1924 році на пожертви емігрантів - вихідців з Оряви, були відлиті три дзвони для церкви: великий дзвін подарували брати Ориняки, середній (ім'я дзвона 'Николай') - Дуб Микола, Романинець Ілько, Павкович Йосиф, Дуб Олекса і Дуб Юрко, малий (ім'я дзвона 'Лука') - Дуб Лука з дітьми, Винник Федір, ... Олекса і Хомович Семен. Під час війни дзвони були зняті з дзвіниці і заховані, щоб уникнути конфіскації. Великий дзвін був втрачений" (автор тексту- Олег Скільський). До 1939 р. покровителями церкви були брати барони Гредлі зі Сколього.

Святиня стоїть на північній околиці Оряви, на схилі, трохи віддалено від головної дороги. Це велика тризрубна триверха будівля на високому кам'яному фундаменті. Вівтар орієнтований на північ. Від східної сторони до нього прибудована ризниця, накрита причілковим дахом, на гребені якого є ліхтар з маківкою. До бабинця прибудований зашклений ганок. У західній стіні нави збереглися бічні двері, які сьогодні не чинні. Церква оточена піддашям.

Стіни до рівня карнизу даху вертикально шальовані дошками, вище - оббиті бляхою. Вівтар, нава і бабинець завершені практично однаково - на кожній частині четверик з одним заломом, на ньому восьмерик з двома заломами накритий низькою банею з ліхтарем і маківкою. На південний-схід від церкви знаходиться дерев'яна двоярусна дзвіниця, накрита пірамідальним дахом.

На надпоріжнику її вхідних дверей є дата "1926" (очевидно, рік побудови або перебудови). З південно-західної сторони від храму, біля входу на подвір'я стоїть стара дерев'яна каплиця. Біля церкви побачите не дуже багато могил, на одній з них напис: "Тут спочиває митрофорний протоієрей о. ОСИП МУДРИЙ *8.8.1900 - +27.12.1988. Вічна йому пам'ять". Поруч надмогильний пам'ятник дружині священника.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Сколівський
район
___

Львівська
область
___

1915 рік.  Фото з www.1ua.com.ua
Вид з хорів. Фото 2006 р., Олег Скільський з www.1ua.com.ua
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Церква і дзвіниця у 1917-1918 рр. Фото з www.ebay.de