Мостиська-Завада
Церква Вознесіння Господнього 1722
Церква на карті.  Фото 30. 09. 2007
Щоб побачити дерев`яну церкву, треба при в`їзді до Мостиськ зі Львова, на спуску, не пропустити поворот праворуч, а потім через кілометр сільської вулиці буде поворот ліворуч донизу (орієнтир: навпроти вище по схилу - нова мурована церква). Вперше церква у мостиському районі Рудники згадується в документі Яна Щесного Гербурта добромильського з Фельштина у 1600 р. як мостиська передміська.

Ерекційний акт (юридичний дозвіл на земельні угіддя - прим.Авт.) дерев`яна парафіяльна церква Різдва Христового отримала у 1669 р. від короля Яна Казимира. Тоді ж в селі існувала церква Вознесення Господнього. Права підтверджені у 1671 р. королем Михайлом і у 1696 р. Яном Яблоновським, воєводою волинським і старостою мостиським. Теперішня дерев`яна церква збудована, як свідчить напис на лиштві західних дверей, у 1722 (1725) р. (дві дати).

Це - тризрубна одноверха будівля. Нава накрита чотирисхилим наметом, увінчаним восьмибічним ліхтарем з маківкою. По другій світовій війні закрита з середини 1950-х рр. до 1989 р. Поруч церкви розташований цвинтар. Видно, що храм не діючий, інакше його б зовні привели у кращий вигляд. Та й навколо будівлі - нескошена трава і бур`ян. Зрозуміло, що церковця невеликих розмірів для не малого району вже не актуальна.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Мостиський
район
___

Львівська
область
___

Вигляд у 1904 р. Фото: K.Moklowski з www.fototeka.ihs.uj.edu.pl
Вид на іконостас. Фото з www.mosciska.friko.pl
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор