Львів-Сихів
Церква Прсв. Трійці 1600
Церква на карті.   Фото 21.05.2008.
Деякі історики припускають, що церкву на околиці міста спорудили в часи, коли 1654 р. до Львова наближалося військо українського гетьмана Богдана Хмельницького, і навіть за сприяння самого гетьмана. Однак за останніми даними, знайденими в архівах Кракова, храм спорудили мешканці с. Сихів 1600 р. У 1870-х рр. до церкви був прибудований притвор, а також підведені підвалини. Як видно з рисунку В. Січинського 1920 року церква мала інший силует, аніж сьогодні. Найбільша різниця - у незвичайній дзвінниці, уміло схованій над бабинцем.

Січинський зауважив, що за пам`яті місцевих старожилів цією дзвінницею у церкві ніколи не користувалися. У 1932 році, під час реставрації, її розібрали. В інтер'єрі церкви зберігся напис: "Оцей Божий храм поставлений козаками в часах по облозі Львова Богданом Великим, відреставровано Р. Б. 1932, а пресвітерію і бабинець відмальовано Р. Б. 1933. У час всенародного лихоліття старанням тодішнього пароха о. Теофіля Горникевича і парохіян Сихова. Вдруге сей храм відремонтовано в 1954 р. за допомогою Архіепископа Львівського кір-Панкратія старанням настоятеля протоієрея М. Тарнавського і парохіян".

Після другої світової війни церкву на Сихові закрили. Також церкву реставрували в 1971 р. До початку 1990-х рр. будівля занепала. Тільки з 2007 року храм зовні відремонтували, обробили протипожежним і антикорозійним розчином.

Церква розташовується на вул. Майданна, поблизу зал. станції "Сихів". Подвір`я навколо неї прикрашене квітами, декоративними рослинами і травяним газоном - такої доглянутої території біля дерев`яної церкви давно не доводилося бачити. Вона стоїть на кам`яному фундаменті, має три зруби, оточена піддашшям. Традиційна прибудована ризниця відсутня. Головний вхід розташований з півночі. Особливість – надзвичайно низькі вхідні двері, висота яких становить близько півтора метри. Тому людям, високим на зріст, щоб потрапити всередину, слід зігнутися мало не вдвічі.

Нава накрита чотирисхилим наметовим дахом з ліхтарем і маківкою. Зі сходу від церкви стоїть дерев`яна каркасна дзвінниця, накрита двосхилим дашком, а неподалік неї - дерев`яна каплиця. Найцікавіше - в інтер`єрі. Там можна побачити оригінальний стінопис з 1683 року. У рослинний орнамент вписано зображення трьох святих воїнів: Теодора Тиронського, Юрія Переможця і Дмитрія Солунського. На правій стіні храму знаходиться ікона, на якій зображено св. Йосифа та маленького Ісуса. Цю унікальну реліквію подарували церкві ще далекого 1783-го.

Баню храму прикрашає унікальний образ Христа Пантократора. Це рідкісна мистецька пам’ятка, яка увійшла в каталоги багатьох видань світу (!). Невеличкий іконостас гарний і довершений у своїй красі. Однак він є новішим, порівняно з розписом. Коли я підійшов до церковної брами - вона була зачинена (як і друга брама). Хоч церкву з однієї сторони оточили приватні будинки, на щастя, її можна зафіксувати з усіх сторін, не заходячи на подвір`я. З півночі та заходу будівлю можна оглянути з близької відстані.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Львів

___

Львівська
область
___

Вигляд церкви у 1950-х роках.   Фото з www.lvivcenter.org
1930-і роки.   Фото з www.lvivcenter.org
Франмент іконостасу.   Фото з www.pilgrimage.org.ua
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор