Мохнате
Церква Собору Пр. Богородиці 1902
Найдавнішу документальну згадку про церкву, з кінця XVII ст., доносить пошкоджений дарчий напис на "Апостолі" львівського друку (1666 р.), який зберігається у цій церкві. Попередня сучасної дерев'яна церква походила з 1794 р. Як подає у своїх записках архітектор Тадей Обмінський на дверях був напис: "Majster Ihnat Chytrylo 1794".

Отже звів її майстер Гнат Хитрило. Це була триверха, тризрубна церква бойківського типу. У 1902 р. стару церкву замінила нова дерев'яна - в неоукраїнському стилі, збудована за проектом Василя Нагірного. З 1949 по 1989 рр. вона стояла закритою. Церква у користуванні громади УГКЦ.

Стоїть на вершині високого хребта, посеред села, але віддалено від сільської забудови, на цвинтарі. Це дерев'яна тридільна, триверха будівля зведена на підмурівку. До квадратової нави, зі сходу прилягає гранчастий вівтар, а з заходу - прямокутний бабинець. При вівтарі з півдня і півночі розташовані прямокутні захристії, гранчасті на другому ярусі, вкриті п'ятисхилими дахами.

При бабинці з заходу розташований невеликий присінок, вкритий окремим двосхилим дахом. Низькі світлові восьмерики, що виростають з трьох зрубів, вкриті шоломовими банями зі сліпими ліхтарями та маківками. Оточує церкву піддашшя, оперте на профільовані випусти вінців зрубів. Стіни надопасання і восьмериків оббиті гофрованою бляхою, підопасання - ошальовані вертикально дошками. На захід від церкви розташована триярусна, квадратова в плані дзвіниця, вкрита восьмибічним стіжком. Зведена дзвіниця одночасно з церквою.  

ЛІТЕРАТУРА: "Церкви Турківського району", В. Слободян, Львів-2003.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Турківський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор