Матків
Церква Св. Дмитра 1838
На жаль, не вдалося знайти дати виникнення церкви Собору Пр. Богородиці. Згідно з джерелами, у XVIII ст. місцева парохія користувалася грунтами, наданими їй Евою Матковською Міклашевичовою та Лукашем Матковським. У 1831 р. церква Втечі до Єгипту Пр. Богородиці, яка існувала вже у XVIII ст., занепала. На її місці у 1838 р. майстрами Іваном Мельниковичем та Василем Івановичем збудована нова дерев'яна церква бойківської школи, про що свідчив тепер закритий напис на одвірку південних дверей в наву.

На головному західному порталі зберігся напис: "Tey swiatyni fundamenta", на лівому одвірку: "Zalozone dnia 21 czerw.", на правому: "Roku 1838". У 1928 р. добудована захристія, у 1939 р. церква ремонтувалася, у 1949 - 1989 рр. - була зачиненою. Після відкриття для богослужінь переосвячена на церкву Св. Дмитра. Церква у користуванні громади УГКЦ.

Долішня церква розташована на пагорбі посеред села, віддалено від сільської забудови. Тризрубна, триверха, бойківського типу. Квадратові зруби (нави ширший) розташовані по осі схід-захід. По обидва боки вівтаря прилягають невеликі прямокутні ризниці. Основні об'єми завершують восьмибічні верхи, над навою - з п'ятьма заломами, а над вівтарем і бабинцем - з чотирма, увінчані шоломовими банями з маківками. Оперізує церкву піддашшя, оперте на східчасті випусти вінців зрубів, під якими на західному фасаді влаштований засклений ганок.

Стіни підопасання, надопасання і заломів шальовані вертикально дошками і лиштвами. На південний захід від церкви розташована дерев'яна триярусна, квадратова в плані дзвіниця, з балконом на другому ярусі, вкрита наметовим дахом з голосниковою галереєю під ним. Збудована вона 1.ІХ.1924 р. майстром Михайлом Векличем за старанням отця богослова Володимира Куновського, про що повідомляв напис на одвірку східних дверей (нині втрачений).

ЛІТЕРАТУРА: "Церкви Турківського району", В. Слободян, Львів-2003.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Турківський
район
___

Львівська
область
___

Церква у 1934 році.  Фото з www.1ua.com.ua
Іконостас.  Фото 21. 08. 2016, Олександр Бендерський.
Разом із дзвіницею у 1958 році.  Джерело фото не відоме.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор