Красів
Церква Св. Параскеви 1895
Місцева церква найраніше згадується від 1565 року. Відомо, що у XVIII ст. тут існувала церква св. Параскеви збудована у 1707 році. Була вона дерев`яною, критою гонтом. Біля неї стояла дзвіниця під соломою з трьома дзвонами. На той час (1739 рік) у селі мешкало тільки 5 родин парафіян. В описі церковного майна від 1805 року зазначено, що однокупольна церква збудована з букового дерева і стоїть на кам`яному фундаменті.

Поряд розташовувалася дзвіниця на дубових стовпах. У кін. XIX ст. тодішній парох о. Є. Шухевич писав, що церква всередині була доволі бідною. У 1894 році, на краєву виставку у Львові, організовану з нагоди 100-річчя повстання Т. Костюшка, народний майстер з Гуцульщини Лесь Копчук, збудував дерев`яну церкву, яка після виставки з ініціативи о. Є. Шухевича була куплена красівською громадою і перевезена у село, де стоїть дотепер.

Посвячував її у 1896 році тодішній митрополит Сильвестр Сембратович. Ікона Богородиці Одигітрії зі старої красівської церкви, намальована у першій третині XV ст. зберігається у Національному музеї у Львові. До 1939 р. покровителем храму була фундація ім. Абрагамовичів зі Львова. Церква у користуванні громади УГКЦ.

Вона розташовується у північній частині села, на крутому схилі. Хрещата в плані, триверха, поставлена на високий фундамент. Складається з трьох наближених у плані до квадрату об'ємів бабинця, нави та вівтаря, орієнтованих зі сходу на захід. З півночі і півдня до нави прилягають рівноширокі прямокутні в плані бічні рамена, а до вівтаря - невеликі квадратові ризниці.

Над входом до церкви влаштований двосхилий причілковий дашок на дерев'яних стовпах. Церкву оперізує піддашшя, яке опирається на випусти вінців зрубів. Під опасанням стіни шальовані вертикально дошками, над опасанням - дошками і лиштвами. Наву завершує низький світловий восьмерик, вкритий наметовим верхом, який вінчає ліхтар з маківкою.

Вівтар і бабинець мають аналогічне завершення тільки менших розмірів, поставлені на четверики з одним заломом. Бічні рамена вкриті двосхилими причілковими дахами, на гребенях яких влаштовані маківки на ліхтарях. Деревяна квадратова в плані двоярусна дзвіниця, вкрита пірамідальним наметом, розташована з південної сторони від церкви. Біля неї збереглися декілька надгробних пам'ятників.

ЛІТЕРАТУРА: В. Лаба "Історія села Красів від найдавніших часів до 1939 року". Львів.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Вид на іконостас. Фото з "Шематизм Стрийської єпархії УГКЦ", Стрий-Дрогобич, 2011 р.
Миколаївський
район
___

Львівська
область
___

Церква на Галицькій крайовій виставці у 1894 році у Львові. Фото з www.acamaihd.net
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор