Грабовець
Церква Св. Василя Великого 1892
Церква на карті.  Фото 3. 05. 2011
Церкву в закинутому серед гір та лісів Грабовці збудував у 1892-1894 рр. майстер Василь Суранович з недалекого села Головецька. Про це написано червоною фарбою на надпоріжнику дверей до бабинця.

Святиня стоїть посеред села, між двох долин потоків, на схилі, біля цвинтаря. Це тризрубна триверха будівля, поставлена на бетонний фундамент. До вівтаря, який орієнтований на північ, від заходу прибудована ризниця, на північній стіні її високого фундаменту я бачив напис "97 р.". А ось на надпоріжнику дверей до ризниці вирізьблено дату "1906" (як розумію, це час будівництва ризниці).

Цікаве завершення ризниці - на трисхилому даху поставили низький восьмерик, накритий шатровим дахом, який увінчує декорований ліхтар з маківкою. Церква оточена широким піддашям, стіни під яким складаються з відкритих брусів зрубу (і це приємно), а над піддашям повністю оббиті фарбованою бляхою (зовсім не приємно дивитися, особливо зі східної сторони, де фарба позлізала).

Звернув увагу на розташування і форму вікон: від заходу є тільки одне у стіні нави, а зі сходу - троє (у бабинці, наві та вівтарі). Як видно вікна стрільчастої форми і малих розмірів. А ще, як часто бачив на церквах у Карпатах, на стіні під опасанням є дошка з вішаками для одягу. Над бабинцем та вівтарем бані на восьмериках з ліхтарями та маківками немов виростають з трисхилих дахів.

Над навою баня трохи більша і восьмерик ширший з переходом до неї. На південний-схід від церкви стоїть дерев'яна квадратова у плані двоярусна дзвіниця з одним дзвоном, накрита не пірамідальним, а восьмибічним верхом, який завершили ліхтарем з маківкою. Цікаво, що піддашя дзвіниці з шиферу, а в східній та західній стінах є два отвори без дверей.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Сколівський
район
___

Львівська
область
___

Вид на іконостас.  Фото 6.11.2011 р., Андрій Котлярчук
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор