Краковець
Церква Св. Миколи 1813
Церква на карті.  Фото 28. 03. 2008.
Попередня дерев`яна церква з 1706 року згоріла у пожежі 1801 року. На її місці у 1813 році коштом дідички Анни з Цетнерів Льотаринзької збудовано з матеріалу розібраного деревяного костьолу 1706 р. нову деревяну церкву, про що свідчить напис на одвірку південих дверей у наву. У другій половині XIX ст. добудовано мурований бабинець та потиньковано стіни.

В церкві зберігався старовинний іконостас з невідомого василиянського монастиря та два образи артиста-маляра Лісневича з Краковця. Проект нової мурованої церкви архітектора Євгена Нагірного з 1938 року залишився нереалізованим. Церква у користуванні громади УГКЦ. На південь від старої ведуть будівництво нової мурованої церкви.

Давня церква стоїть на південь від центру селища, на березі мальовничого краковецького озера. Будівля тридільна, безверха. Складається з ширшої квадратової нави посередині, до якої зі сходу прилягає вужчий прямокутний вівтар з рівноширокою захристією при східній стіні, а з заходу - вужчий мурований бабинець з вхідними дверима від заходу і півдня. На стінах нави існує піддашшя. Практично всі стіни тиньковані розчином.

Нава вкрита двосхилим дахом з переломами площин. Гребінь його посередині вінчає невеликий світловий восьмерик, накритий шоломовою банею з маківкою. Вівтар вкритий трисхилим, бабинець двосхилим, а ризниця - односхилим дахами. До другої світової війни над бабинцем здіймалася двоярусна деревяна вежа. На захід від церкви розташована мурована стінна брама-дзвіниця з 1878 р.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.
Р. Кураш, В.Слободян, І.Чорновол "Каталог пам'яток історії та культури Яворівського району Львівської обл.". Дрогобич-2003.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Яворівський
район
___

Львівська
область
___

Церква на початку ХХ ст.  Фото з www.fototeka.ihs.uj.edu.pl
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор