Нагуєвичі
Церква Перенесення Мощів Св. Миколи 1801
Церква на карті.   Фото 1.12.2009.
За переказами дана церква збудована на місці давнішого монастиря, спаленого татарами коло 1600 року, згадки про який походять з 1566 р. Цей монастир у Башеві (давня назва Нагуєвич) мав фальсифікат надання привілею від князя Лева Даниловича. В середині XVIII ст. тут існувала парафіяльна церква, про що свідчать митрополичі декрети 1746 р. в справі майнового спору між священниками верхньої і нижньої церков. Про час побудови існуючої церкви свідчить напис на хрестовому сволоці нави (в перекладі): "...цей дім Божий року Божого 1801 власними стараннями...і верхньої нагуєвицької за існування отця пароха Вінницького. майстер Іван Панас і Ілій Думак начальник фундації і Іван Маць і Іван Климко".

В середині XIX ст. Яків Франко, батько Івана Франка, своїм коштом відновив вівтар, справив окуту в срібло і золото "Євангелію" та залізний хрест і камінь на пам`ятник в честь знесення панщини. У 1932 р. майстри Осип Гомзяк, Степан Думяк та Юліан Підляшецький відновили церкву, про що залишили напис на зрубі нави: "Відновлено церков 1932 р. Майстри Гомзяк Осип // Думяк Степан // і Юліян Подляшецький Комітет о. М. Єднакий // Петро Котин Михайло: Гринь Хруник // за началь гром // Василя Твердовського". Церква зачинена у 1962 р. Через десять років реставрована. З 1989 р. знову чинна.

Дерев`яну церкву Нагуєвич видно здалеку, якщо рухатися зі сторони Борислава. Церква видовжена у плані, тризрубна, одноверха, зовні повністю відремонтована. Цікаво, що ризницю прибудували до вівтаря зі сходу, зробили її однакової ширини з вівтарем, накрили двосхилим дахом, який переходить у піддашшя, що оточує церкву. Навколо бабинця піддашшя утворює широке опасання на дерев`яних стовпах. Головний вхід від заходу виразно акцентований: над дверима велике зображення св. Миколая - покровителя храму, ліворуч і праворуч дверей встановлені дерев`яні розп`яття, прикрашені вишити рушниками, низ піддашшя покрили пластиковою вагонкою.

Існують бічні двері у південній стіні нави. Усі стіни вертикально шальовані дошками. Кидаються у вічі маленькі віконечка у стінах нави та вівтаря. Наву завершує світловий восьмерик, накритий низькою банею без ліхтаря. На північ від церкви збудована велика дерев`яна триярусна дзвінниця з XIX ст., третій ярус має підсябиття, пірамідальний дах завершує восьмерик накритий банею.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Дрогобицький
район
___

Львівська
область
___

Фото 1980-х рр.  З "Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР"
Вигляд на початку 1930-х рр.   Фото з "Українські деревляні церкви", М. Драган.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Биків
Бистриця
Бистриця-Гірська
Борислав (ц. св. Івана)
Борислав (ц. св. Миколи)
Борислав (ц. Покрова)
Брониця (ц. св. Василя)
Брониця (ц. св.арх.Михайла)
Верхні Гаї
Верхній Дорожів (ц. Вознесен.)
Верхній Дорожів (ц. св. Івана)
Верхній Дорожів (ц. Преобр.)
Верхній Дорожів (ц. св. Юрія)
Волоща
Воля Якубова
Вороблевичі
Глинне
Городківка
Грушів (ц. Пр. Богородиці)
Грушів (ц. Прсв. Тройці)
Далява
Добрівляни
Довге
Довге-Гірське (ц. Введення)
Довге-Гірське (ц. св.Миколи)
Долішній Лужок
Дрогобич (ц. Воздвиження)
Дрогобич (ц. св. Параскеви)
Дрогобич (ц. св. Юра)
Жданівка
Зади
Летня (ц. св. Євстахія)
Летня (ц. Різдва Христового)
Літиня
Майдан
Медвежа
Меденичі
Михайлевичі
Модричі
Мокряни
МонастирДережицький
Монастир-Лішнянський
Нагуєвичі
Нижні Гаї
Новошичі
Ортиничі
Підбуж
Підмонастирок
Попелі (горішня церква)
Попелі (долішня церква)
Почаєвичі
Рибник
Рихтичі
Ріпчиці
Селець
Смільна
Снятинка
Солонське
Станиля
Старе Село
Стебник-Солець
Сторона
Ступниця (ц. Покрова)
Ступниця (ц. св. Юрія)
Унятичі
Уріж (ц. Покрова)
Уріж (ц. Прсв. Тройці)
Ясениця-Сільна