Грушів
Церква Прсв. Тройці 1878
Церква на карті.   Фото 16. 02. 2019, Роман Карвацький.
При дорозі Дрогобич-Комарно знаходиться невелика і найвідоміша сільська церква-каплиця Пр.Трійці. 26 квітня 1987 року у Грушеві, біля цієї каплиці, відбулася подія, яка сколихнула тодішній Радянський Союз. 12-річній дівчинці Марії Кізин на балконі невеличкої церкви з'явилася Божа Мати. Подія набула розголосу. До Грушева почали сходитися люди із Західної і Східної України, так із-за її меж - з Кавказу, Росії, Середньої Азії і навіть з далекого Сибіру. У червні 1987 року коротко про події у Грушеві подало інформацію Центральне телебачення Радянського Союзу.

Всі дороги, що вели до Грушева, були заблоковані міліцейськими патрулями, пропускався лише службовий транспорт. Перешкоди чинили також і для пішоходів. Однак попри відчайдушні кроки влади Грушів надалі відвідували прочани, які оминали міліцейські заслони, йдучи обхідними стежками. У с. Грушів знаходиться чудотворна ікона Богоматері, яку 1806 р. намалював іконописець Степан Чаповський. У наш час до каплиці та ікони періодично відбуваються паломництва прочан, які називають Грушів українським Люрдом.

Коли зі старої верби, що росла на пасовищі, забило джерело з цілющою водою, у 1878 р. над ним збудували існуючу церковцю-капличку, в центрі нави якої зробили над джерелом криницю. По другій світовій війні стояла зачиненою, а після відомих подій, у 1987 р., прочани обновили її. Востаннє зовні ремонтована в 2010-х рр.

Святиня розташована на пологому схилі північної частини Грушева, біля житлової забудови. Церковне подвір`я на перший погляд не мале, але велику кількість прочан навряд чи вільно помістить. На територію, частково замощену сучасною бруківкою, ведуть два входи: головний зі сходу, бічний із заходу. Церква-каплиця тризрубна, одноверха. Восьмибічна у плані нава, накрита великою банею з ліхтарем і маківкою. До південної стіни нави прибудований зашклений ганок, накритий двосхилим дахом. Ліворуч нього зробили захищену нішу, на стіні якої розташували великий образ, де зображено причину виникниння каплиці.

Ліворуч висить текст молитви, на столі є розп`яття і два горнятка для набору води. Для зручності її з церкви подають назовні за допомогою труби з численними кранами. До північної стіни нави також зробили прибудову. В наш час до неї примайстрували невелике підвищення, накрите півкруглим дахом - очевидно, для звернення священника до паломників. Від заходу нава має прибудований маленький бабинець, накритий двосхилим дахом, який виступає над відомим балконом. На ньому, прикрашений квітами, образ Матері Божої з Ісусом на руках, біля них два ангели. Ну і зі сходу до нави прибудований вівтар, до якого по осі церкви додали, очевидно, ризницю.

Вівтар і ризниця накриті двосхилими дахами, на стіні ризниці є великий образ Пр. Богородиці. На південний схід від церкви, біля вхідної брами, розташована дерев`яна триярусна дзвінниця, з нахиленими досередини стінами, накрита наметовим дахом. Після аналізу загального фото у наш час і з 1992 р. я дійшов висновку: дзвінницю перенесли з південно-західного кута подвір`я до південно-східного, а на її попередньому місці згодом збудували невелику цегляну будівлю (призначення мені не відоме). Біля церкви, звичайно, стоять декілька пам`ятних знаків (в т. ч. з фігурами Пр. Богородиці). На одному з них видно напис і дату "1860".

На іншому скульптура Пр.Богородиці стоїть на постаменті, на якому вибито: "На честь і славу ПРЕЧИСТІЙ Д. М. Цю фігуру поофірував ПАНЬКІВ Г. липень 1993". Та серед цих знаків відразу привертає увагу портрет старшого чоловіка в окулярах і з бородою, який стоїть біля молодої верби. Ніяких написів я на ньому не побачив, тому коли вийшов на дорогу, запитав про це фото старшої місцевої мешканки. За її словами, коли про Грушів дізналася чи не вся Європа, до села зі Швеції ПІШКИ (!) прийшов чоловік і дві жінки. Ким він був - невідомо, але, кажуть, згодом чоловік приїздив до Грушева ще раз. Коли він помер, ці жінки приїхали декілька років тому зі Швеції і, очевидно, за його заповітом, посадили вербу, а під нею, на пам`ять, поставили цей портрет.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Дрогобицький
район
___

Львівська
область
___

Вид на іконостас.  Фото 23. 05. 2016, Віталій Веселовський.
Криничка посеред церкви.  Фото 23. 05. 2016, Віталій Веселовський.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Биків
Бистриця
Бистриця-Гірська
Борислав (ц. св. Івана)
Борислав (ц. св. Миколи)
Борислав (ц. Покрова)
Брониця (ц. св. Василя)
Брониця (ц. св.арх.Михайла)
Верхні Гаї
Верхній Дорожів (ц. Вознесен.)
Верхній Дорожів (ц. св. Івана)
Верхній Дорожів (ц. Преобр.)
Верхній Дорожів (ц. св. Юрія)
Волоща
Воля Якубова
Вороблевичі
Глинне
Городківка
Грушів (ц. Пр. Богородиці)
Грушів (ц. Прсв. Тройці)
Далява
Добрівляни
Довге
Довге-Гірське (ц. Введення)
Довге-Гірське (ц. св.Миколи)
Долішній Лужок
Дрогобич (ц. Воздвиження)
Дрогобич (ц. св. Параскеви)
Дрогобич (ц. св. Юра)
Жданівка
Зади
Летня (ц. св. Євстахія)
Летня (ц. Різдва Христового)
Літиня
Майдан
Медвежа
Меденичі
Михайлевичі
Модричі
Мокряни
МонастирДережицький
Монастир-Лішнянський
Нагуєвичі
Нижні Гаї
Новошичі
Ортиничі
Підбуж
Підмонастирок
Попелі (горішня церква)
Попелі (долішня церква)
Почаєвичі
Рибник
Рихтичі
Ріпчиці
Селець
Смільна
Снятинка
Солонське
Станиля
Старе Село
Стебник-Солець
Сторона
Ступниця (ц. Покрова)
Ступниця (ц. св. Юрія)
Унятичі
Уріж (ц. Покрова)
Уріж (ц. Прсв. Тройці)
Ясениця-Сільна
Попередній вигляд.  Фото 29. 10. 2009.