Мала Волосянка
Церква Св. Арх. Михайла 1905
Найдавніші відомості про церкву походять з 1577 р. У 1734 р. була збудована дерев'яна триверха, з двома заломами, церква бойківського типу. Дзвіниця містилася у верху над бабинцем. У 1784 р. церква, ймовірно, ремонтувалася або перебудовувалася. Ця дата написана на сволоку в дзвіниці, який, за місцевими переказами, походить зі старої, розібраної. Але правдоподібнішим є те, що ця дата стосується власне побудови дзвіниці, існування якої засвідчує документ 1803 р.

У 1905 р. на місці розібраної старої зведено існуючу церкву в неоукраїнському стилі. Зі слів мешканців, будівництво провів той самий майстер Олекса Марків, що збудував церкву у Великій Волосянці. У 1959-1989 рр. вона стояла зачиненою, мешканці не допустили перетворити її у колгоспний склад. Відкрита для богослужінь у 1989 р. Церква у користуванні громади УПЦ КП.

Розташована в східній частині села на схилі гори, на цвинтарі. Орієнтована вівтарем на північ. Дерев'яна на мурованому кам'яному цоколі, тридільна, триверха будівля в неоукраїнському стилі. Майже квадратові зруби нави та бабинця і гранчастого вівтаря вінчають наметові бані на високих світлових восьмериках, завершені сліпими ліхтарями з маківками. По обидва боки вівтаря розташовані прямокутні захристії. Оточує церкву піддашшя, оперте на профільовані випусти вінців зрубів. 

Стіни надопасання та восьмериків ошальовані вертикально дошками і лиштвами. На зовнішніх стінах бабинця розвішані ікони апостольського ряду та намісна ікона Богородиці зі старого іконостасу. Вхід на церковне подвір'я веде через браму-дзвіницю - триярусну, квадратову в плані будівлю. Два нижні яруси зрубні, а третій - стовпова голосникова галерея. На сволоку, що підтримує стелю першого ярусу в проході є різьблений напис (в перекладі): "Року Божого R. P. 1784".

ЛІТЕРАТУРА: "Церкви Турківського району", В. Слободян, Львів-2003.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Турківський
район
___

Львівська
область
___

Церква і дзвіниця у 2004 році.  Фото Pawel Pontek з www.klub-karpacki.org
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор