Ісаї
Церква Св. Арх. Михайла 1663
Церква на карті.  Початок ремонту. Фото влітку 2015 р., О. Ганущин.
Найдавніші відомості про церкву зустрічаються в документах 1507 р. Існуюча дерев`яна будівля збудована у 1663 р. майстром  Іллєю Пантелимоном, про що занотовано (за Драганом) у різьбленому написі на західному одвірку, та відновлювалась у 1801 р., як свідчить напис на південному одвірку і в 1875 р. Візитатор (той, хто перевіряв парафію - моя прим.) у 1766 р. відзначав, що всі три верхи були тризаломними, а над бабинцем був окремий престіл.

На прохання громади, яка намірилася звести новий храм, проект нової деревяної церкви виконав у 1928 р. архітект Яків Рудницький. У 1936 р. розпочалося будівництво нової мурованої церкви в неоукраїнському стилі за проектом архітекта Євгена Нагірного, завершене у 1938 р.  Стара церква - пам'ятка архітектури національного значення. Церква у користуванні громади УГКЦ.

Розташовані обидві церкви на пагорбі посеред села, при дорозі. Стара деревяна церква стоїть ближче до краю пагорба. Будівля належить до поодиноких тепер зразків з крилосами. Складається з квадратової нави, гранчастого вівтаря та прямокутного бабинця. З півдня і півночі нави, при її східній стіні, прилягають крихітні крилоси, сховані під піддашшям.

Всі об'єми завершені восьмериковими верхами (над навою з одним заломом), увінчаними цибулястими банями з невеликими ліхтарями і маківками. Над бабинцем на другому ярусі влаштована емпора з відкритою аркадою - галереєю. Оперізує церкву широке піддашшя, оперте на випусти вінців зрубів, яке навколо бабинця переходить в опасання на різьблених стовпах. Тепер простір перед бабинцем перетворений в закритий ганок.

Стіни надопасання і восьмериків кожуховані гонтами. Дахи, піддашшя та бані також вкриті гонтами. З південної сторони церкви, під опасанням, одиноко стоїть могила невідомого священика, а у східній частині церковного подвір`я розташовані дві деревяні каплички - моє доповнення. Бароковий чотириярусний, різьблений і золочений, іконостас рядової побудови походить з 1669 р.

На південь від старої церкви розташована деревяна дзвіниця, збудована у 1722 р., як зафіксовано в різьбленому написі на північному одвірку. Давніше вона служила брамою входу на прицерковну територію. Це квадратова в плані чотириярусна будівля, перший ярус якої зрубний, а верхні - стовпові. Другий четвериковий ярус з підсябиттям, має відкриту аркадову галерею.

Вкрита дзвіниця восьмибічним гонтовим стіжком. Це єдина деревяна церква на Турківщині, яка зберегла свою первісну красу, і то тільки тому, що в даний час вона не використовується релігійною громадою.

ЛІТЕРАТУРА: "Церкви Турківського району", В. Слободян, Львів-2003.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Турківський
район
___

Львівська
область
___

Перетин і план. З "Українські деревляні церкви", М. Драган
Іконостас.  Фото 24. 09. 2011, Ігор Пунда.
Фото 25. 09. 2007.
Фото 24. 09. 2011, Ігор Пунда.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор