Блажів
Церква Собору Пр. Богородиці 1806
Церква на карті.  Фото 15. 06. 2009
Дерев`яна церква стоїть в долішній частині Блажова. Святиню збудували на схилі прямокутної ділянки, біля житлової забудови. Вперше про неї згадано у 1507 р. Існуючу збудували у 1806 р. на місці давнішої церкви Втечі до Єгипту Пр. Богородиці. Була зачинена від 1950 по 1989 р.

Перше, що кинулося у вічі сонячного дня - головна вісь будівлі розвернена вівтарем на північний-схід. Церква невелика, тризрубна, по осі вівтаря прибудована рівноширока захристія. Крім головного входу з південного-заходу у бабинець, існує бічний у південно-східній стіні нави. Будівля по периметру оточена піддашшям.

Під час останнього ремонту, старе дерево зовнішніх стін горизонтально зашалювали новими профільованими дошками (це добре видно під піддашшям біля бічного входу). Бабинець, вівтар і захристія накриті двосхилими дахами. Окрема розмова про наву. Ви, мабуть, відразу звернули увагу, що вікна у її стінах зроблені дуже низько, над ними проходить вузький дашок, до рівня якого закінчуються вертикальні бруси у стінах нави, а вище дашка нелогічно голі стіни, немов верхню частину нави, накриту наметовим дахом з маківкою надбудували пізніше.

Можливо, так і було. Тепер подивимося на дерев`яну дзвіницю, яка стоїть на південний-захід від церкви. З вигляду - нова велика двоярусна дзвіниця, накрита пірамідальним дахом, яку ще не закінчили. Я також думав, що вона тільки збудована, поки з цікавості не заглянув до середини. І що ви думаєте? В середині побачив стару дерев`яну одноярусну дзвіницю! Ну і третя цікавинка - могили біля церкви.

Найпочесніше місце, позаду захристії, займає могила пароха Блажова о.Давидовича з сім`єю з пам`ятним написом: "Да будетъ воля Твоя". Ту спочивают свщ. ієрей ІОАНН ДАВИДОВИЧ крилошан ювилят парох Блажова 78 л. 1827-1905. Єго жена КЛЯВДІЯ з ЛАДИЖИНЬСКИХ 79 л. 1836 - 1915 і їх діти ЕВСТАХІЙ 50 л. 1855-1905, ЄЛЕНА 15 л. 1879-1894. Со святыми упокой Въчная память."

Біля огорожі подвір`я прихилений до дерева хрест з написом: "Невтомний сівач доброго, розумного, вічного, народний вчитель-просвітянин ТЕОДОР ЯВОРСЬКИЙ 1891-1936. Мир і спокій душі твоїй, навчителю. Блаженну память вшанувала громада с.Блажова. 3 червня 1996р.". Збоку є декілька могил поляків. 

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Самбірський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор