Гостинцеве
Церква Собору Пр. Богородиці 1659
Церква на карті.  Фото 17. 07. 2010, Роман Карвацький.
Дерев'яна церква стоїть в кінці села (напрям до Мостиськ), близько траси і нового мурованого храму. Найдавніші відомості про церкву походять з 1489 р. У 1632 р. отримала ерекційний акт (юридичний дозвіл на земельні угіддя - прим.Авт.) від польського короля Владислава IV. Існуюча дерев`яна церква збудована у 1659 р. Анною Могилянкою, старостиною мостиською, як свідчать матеріали візитації (акт перевірки парафії - прим.Авт.) 1761 р., а не у 1690 р., як було до тепер прийнято.

Давніше, в XVII-XVIII ст., була під титулом Втечі до Єгипту Пр.Богородиці. Ремонтована у 1775 та 1826 рр. - про це свідчить різьблений напис на внутрішньому південно-західному випусті (переклад з "Інскрипції на дерев'яних церквах" В.Слободян): "Важена Року Божого 1826". На різьбленому написі східної грані вівтаря на третьому і другому брусі від підвалин написано (переклад з "Інскрипції на дерев'яних церквах" В.Слободян): "Підмурована року 1881 дня 1 липня за св. єрея Адама Гординського пров. церк. Матвія Каровєк, Стефана Коритницького Рік 1881 Іван Сотис..." (до цього, за оповідями старожилів, стояла на дерев`яних колодах стендарах).

На південній стіні бабинця є напис (переклад з "Інскрипції на дерев'яних церквах" В.Слободян): "Церква мальована дня 1 листопада 1882 р. за св. єрея А. Г.". Пам'ятка архітектури національного значення. Дерев`яна, тризрубна, двоверха, завершена над навою і бабинцем високими шоломовими банями на низьких  восьмериках. В церкві зберігся п`ятиярусний різьблений золочений іконостас з другої половини XVIIст. При церкві триярусна стовпова дзвінниця, з третім арковим ярусом з підсябиттям, увінчана банею  на чотиригранному наметі.

З 1966 по 1989 рр. стояла зачиненою. Мешканці не дозволили влаштувати військовий склад, а підібравши ключі правили самі. Відновлена у 1989 р., прибудована захристія до вівтаря з півдня. Не можливо не побачити, що об`єм нави незвично витягнутий вгору. Бабинець і наву оточує широке опасання на деревяних стовпах. Висока і масивна дзвіниця розташована позаду церкви і недарма, інакше вона була б яскравим акцентом. Будівлі відремонтовані, трава навколо них підстрижена - видно, що тут люблять порядок.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Мостиський
район
___

Львівська
область
___

1980-і роки. З "Памятники градо-строительства и архитектуры Украинской ССР. Том 3"
Попередній вигляд.   Фото 30. 09. 2007
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор