Поморяни
Церква Собору Пр. Богородиці 1690
Церква на карті.  Фото 29. 06. 2012
Відомо, що Якуб Собєський, власник Поморян, після чергового знищення міста, також відбудував і церкву. Під час пожежі Поморян 1672 року вона згоріла. Через два роки церкву відбудували. Священником у той час був о.Шашкевич. Церква стояла на горі, але була малою, тому 1690 року поставили існуючу сьогодні церкву Собору Пр.Богородиці. Ось що написано на надпоріжнику південних дверей в бабинець (переклад з "Інскрипції на дерев'яних церквах" В.Слободян): "Хто до храму Пресвятої Богородиці з вірою припадає Той будучи в смутку радість отримає Рік Божий 1690 місяця серпня 23". Напис на правому одвірку (переклад з "Інскрипції на дерев'яних церквах" В.Слободян): "За Єпископа Йосифа Шумлянського Ієрея Андрія Дашківського". На лівому одвірку: "За правління його милости короля Івана Третього Року Божого 1690 за дяка Андрія Тучапського".

Кажуть, що церкву збудували козаки. Полки Максима Кривоноса та Москаленка, коли йшли на Львів, зупинилися у Поморянах. Їх дуже прихильно зустріли місцеві мешканці, і на знак подяки козаки поставили дубову церкву, яка за тодішньою традицією була збудована без жодного цвяха. На початку XVIII ст. вона мала один купол, дві вежі, 6 вікон і дах в поганому стані. Захристії не було. У 1821 році дахи церкви і дзвіниці вимагали негайного ремонту. Того часу у Поморянах проживали 1512 українців. У 1852 році церкву відремонтували всередині, але вона була дуже стара і занадто тісна для парафіян. Через 25 років до неї приходило ще більше віруючих, адже їх церква (долішня) Прсв.Трійці була закрита через аварійний стан. У 1899 році церкву Собору Пр.Богородиці покрили бляхою. Реставрована у 1969-1970 рр. За радянських часів була пристосована під склад. Пам'ятка архітектури національного значення. Церква у користуванні громади УГКЦ(?).

Церква розташована у верхній (горішній) частині Поморян, біля дороги і забудови, тому називають її - Горішня. Гранчастий вівтар, ширша квадратова в плані нава і вужчий бабинець розташовані по осі схід-захід. З півночі до вівтаря прибудована п'ятибічна ризниця. Будівлю оточує піддашшя на випустах вінців зрубів та приставних кронштейнах, яке навколо вівтаря переходить в опасання на деревяних стовпах. При стінах вівтаря лежать фрагменти старих кам'яних пам'ятників і скульптур. Під опасанням стіни з відкритого зрубу, над опасанням - оббиті гонтами, стіни ризниці горизонтально шальовані дошками. У південній стіні підопасання бабинця є вхід до церкви, а у стіні надопасання - двері до балкону-проповідниці, який збудували по останньому ремонті.

Не можна не згадати про п'ять круглих вікон у південній стіні нави, а також про маленьке віконечко формою хреста чи замочного отвору, яке знаходиться у стіні вівтаря. Пірамідальний дах над навою завершує світловий восьмерик оббитий бляхою, вкритий шоломовою банею зі світловим ліхтарем та маківкою. З багатосхилих дахів бабинця і вівтаря немов виростають грушеподібні бані з маківками. На південь від церкви збереглася велика деревяна триярусна квадратова в плані дзвіниця, вкрита пірамідальним дахом.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.

.........................................................................................................................................................................................................................................................
Церква на поч.1980-х рр.Фото з"Памятники градостраительства и архитектуры УкраинскойССР"
Церква до останнього ремонту.  Фото 9 .07. 2007
Золочівський
район
___

Львівська
область
___

Фрагмент іконостасу.  Фото Влад Гуменюк з www.panoramio.com
Вигляд до 1939 р.  Фото від Robert Erik з www.facebook.com
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор