Гонятичі
Церква Св. Пантелеймона 1872
Церква на карті.  Фото 21. 05. 2007
Перша письмова згадка про церкву в Гонятичах походить з 1649 р. В 1717 році коштом панського двору вже у нових Гонятичах знову постав Божий храм. Безпосередній опис церковиці зберігся в матеріалах єпископської візитації за 1733 рік. Звідси дізнаємося, що це була невеличка, але дуже ошатна дерев' яна церква святого великомученика Пантелеймона.

Чимало дослідників стверджують, що відлік свого існування існуюча сьогодні церква має із 1802 року. Зокрема, такої думки дотримуються автори енциклопедичного словника «Митці України» (Київ,1992). Про цю сакральну споруду говорить тогочасний інвентарний опис (1810 р.). Храм зведений з дубового дерева довжиною 6, а шириною—2,6 сажнів, має 3 вікна.

Згідно із описом інвентаря церкви 1810 року, у храмі були позолочена скринька-дароносиця та олов'яна чаша. На церковному подвір'ї до Служби Божої парафіян закликали три дзвони вагою 60, ЗО і 25 фунтів. Повертаючись до витоків церкви 1802 року, відколи говориться саме про цю сакральну будівлю, мешканці села, вихідці з нього та їх чисельні гості у 2002 р. урочисто вшанували її 200-ліття.

Заодно ж треба зауважити, що деякі матеріали подають інші дати зведення храму, а саме — 1872 та 1875 роки. Радянська влада силоміць закрила церкву, знищила дзвони. Та наприкінці 1980-тих років село відродило храм Божий. Згодом церкву відремонтували. Дерев`яна церква знаходиться на східній околиці села, за мостом, під яким проходить залізниця.

Тризрубну церкву вінчають три шоломові бані з ліхтарями і маківками на високих світлових восьмериках. Карнизи і кути зовнішніх стін бабинця, нави і вівтаря виділили темним кольором. На жовтому фоні стін, сприймається конструктивно. Оригінальна дзвіниця відсутня (замість неї мурована). Поруч розташований цвинтар.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Миколаївський
район
___

Львівська
область
___

Вид на іконостас. Фото з "Шематизм Стрийської єпархії УГКЦ", Стрий-Дрогобич, 2011 р.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор