Гійче
Церква Свв. Кузьми і Дем'яна 1860
Церква на карті.   Фото 3. 07. 2008.
Найдавніші згадки про церкву в Гійче походять з 1578 року. Правда існують дані, що перша церква була побудована у 1460 році, а в 1570 році її спалили татари. У 1690 році (або на поч. XVIII ст.)  збудували наступну дерев`яну церкву св. арх. Михайла, яку в народі називали "волоською". Незабаром у 1718 році парафія отримала ерекційний акт. У 1860 році (за іншими джерелами 1866 року) стараннями пароха о. Платона Куровецького зведена існуюча дерев`яна церква. Її фундатором був місцевий поміщик Анатолій Яблонський, який виділив ліс для будівництва.

Будівничим її був майстер Симеон Козак, котрий звів ще декілька церков в околиці, а  головним майстром був мешканець с.Гійче Ілля Гнідець. Відновлена у 1920 р. Ймовірно, тоді ж добудована велика прямокутна захристія з південної сторони вівтаря. Після другої світової війни стояла зачинена до 1989 року (за іншими даними - чинна увесь повоєнний період). В кінці 2011 р. біля деревяної церкви вже стояла частково збудована нова мурована. Церква у користуванні громади УПЦ КП.

Стара церква стоїть біля головної дороги на просторій ділянці, з трьох сторін оточена забудовою. Була оточена старими липами. Вхід на прицерковне подвір`я через чотиристовпову брамку, вкриту чотирибічною банею. Церква тризрубна, триверха, розмірами 22 м. х 9 м. Складається з ширшої квадратової нави і вужчих - прямокутного бабинця, що прилягає з заходу і гранчастого вівтаря зі сходу. До південної сторони вівтаря прилягає прямокутна ризниця, приставлена пізніше. До північної стіни вівтаря прилягає менша ризниця, зведена одночасно з церквою.

З заходу до бабинця прилягає рівноширокий йому присінок на троє дверей, вкритий двосхилим дахом, приставлений під час ремонту 1920 р. Оточує церкву широке піддашшя, оперте на випусти вінців зрубів, продовжене і на пізнішу ризницю, вкриту двосхилим причілковим дахом. При західній стіні бабинця влаштовано опасання, оперте на різьблені колони. Стіни підопасання вертикально шальовані дошками (давніше були відкриті), надопасання і восьмериків - кожуховані фарбованими гонтами. На зрубі нави з півдня при останньому відновленні початку 1990-х рр. білою фарбою була написана дата побудови церкви "1860".

Рівновисокі зруби надопасання нави, бабинця і вівтаря вінчають великі світлові восьмерики, вкриті шоломовими банями зі сліпими ліхтарями і маківками. У 1992 році місцевий художник В. Васильків зробив настінний розпис в інтер`єрі церкви. Іконостас високий багатоярусний. На південний захід від церкви розташована дерев`яна триярусна стовпова дзвіниця з 1867 року. Її третій найвужчий ярус з відкритою голосниковою галереєю вкритий пірамідальним наметовим дахом.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.
В. Слободян "Жовківщина. Історико-архітектурні нариси церков. Том 5". Жовква-Львів-Балтимор - 1998.


.........................................................................................................................................................................................................................................................
Жовківський
район
___

Львівська
область
___

Церква і дзвіниця у 2011 році.  Фото з www.panoramio.com, автор - Ch. V.
Вигляд церкви у 1916-1917 роках.  Фото з www.ebay.de
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор